П редседателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Европейският съюз и САЩ да работят заедно по въвеждането на регулации за ИТ гигантите. В реч пред Европейския парламент фон дер Лайен предупреди, че липсата на единни правила може да подкопае демокрацията, съобщава онлайн изданието TechCrunch.
ИТ гигантите очакват по-строги регулации от Байдън
Фон дер Лайен отбеляза, че случилото се в Капитолия е пример какво могат да причинят думите. "Това се случва, когато речта на омразата и фалшивите новини се разпространяват като пожар през дигиталните медии. Те стават опасни за демокрацията", коментира тя.
Европейските институции също са обект на "омраза и презрение към демокрацията, които се разпространяват нефилтритани през социалните мрежи до милиони хора", допълва фон дер Лайен. Тя казва, че регулирането на социалните мрежи и ИТ гигантите е възможно чрез налагането на "демократични лимити" за тях.
Тръмп с още последни забрани срещу Huawei
ЕС не предвижда твърде строги санкции за компаниите, но иска да има по-ясно очертана рамка с възможно най-малка "сива зона", в която да попада съдържание, което не е нелегално, но все пак може да е вредно. Друга цел на регулациите е "нещо, което е нелегално офлайн, да бъде нелегално и онлайн", както и да се накарат компаниите да поемат повече отговорности за съдържанието, което разпространяват и монетизират.
Същевременно фон дер Лайен подкрепи и други европейски лидери, които описаха блокирането на Тръмп от социалните мрежи като "проблематично". Тя смята, че случаят трябва да доведе до въвеждането на регулации за ИТ гигантите.
Тръмп сложи и Xiaomi в черния списък на САЩ
"Без значение колко правилно може да е било за Twitter да изключи профила на Донлад Тръмп пет минути след полунощ, подобна сериозна намеса в свободата на изразяването трябва да бъде основана на закони, а не на правилата на компания. Трябва да е базирано на решения на политици и парламенти, а не на мениджъри в Силициевата долина", коментира фон дер Лайен.
Тя заяви надежда, че администрацията на Байдън ще се присъедини към усилията на ЕС в тази посока. Една от идеите е създаването на общ Съвет по търговия и технологии, в който ЕС и САЩ заедно да изработят "правилник на дигиталната икономика, който да е валиден по целия свят". В него могат да се включват правила за човешките права, плурализма, киберсигурността, защитата на личните данни и др.
ЕС представи нов план за регулация на ИТ гигантите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!