Е вропейският съюз предлага въвеждане на нови правила, които да гарантират по-дълъг живот на потребителската електроника. Сред тях е задължение производителите да осигуряват 15 от най-важните компоненти за всяко устройство, което продават, в продължение на 5 години от датата на излизане на пазара, съобщава Engadget.
Така потребителите ще имат по-лесен достъп до резервни части за устройствата си. За пример са дадени някои от най-важните компоненти за смартфони - батерия, дисплей, зарядно, задната част на корпуса, таблите за SIM и мемори карти и др.
Друго ново правило ще е увеличаването на издръжливостта на батериите. Европейската комисия предлага те да могат да издържат поне 500 цикъла на пълно зареждане преди да паднат под 83% от капацитета си. А производителите ще трябва да добавят етикет с информация за телефона, включително степен на загуба на капацитет на батерията, водоустойчивост, здравина при изпускане и др.
Експерти откриха опасни добавки за браузъра Chrome
Предвижда се и задължение за осигуряване на софтуерни актуализации за сигурност за минимум пет години след спиране на продажбата на устройството. Актуализациите с нови функции пък трябва да са поне три години.
ЕК отбелязва, че при въвеждане на тези правила, това значително ще удължи живота на устройствата и ще намали драстично отпадъците. Изчислява се, че ако животът на смартфоните се удължи с пет години, това ще намали вредните емисии равностойни на 5 млн. автомобила. А правенето на устройствата по-лесни за ремонт и рециклиране, ще намали консумацията на енергия с една трета.
ФБР призова към внимание за онлайн инвестициите
Рязък спад на трансакциите с криптовалути
Производителите обаче не са напълно съгласни. Организацията Digital Europe, която представлява част от компаниите, твърди, че подобни правила носят рискове. Един от тях е свръхпроизводство на компоненти, които няма да се използват, но ще пълнят складовете, а след това ще се наложи да бъдат унищожени и ще се прахосват ресурси и ще се намали ефективното използване на материали. Това ще увеличи разходите за компаниите и съответно цените на крайния продукт, смятат от организацията.
За сега идеите са само предложения за обсъждане. Някои производители вече са започнали да покриват подобни изисквания в очакване на официалното им въвеждане. То няма да стане скоро, при положение, че дори и вече официално приетото единно зарядно с USB-C порт ще влезе в сила чак през есента на 2024 г.
Как да "заключим" Android телефон най-сигурно
И смартфоните ще поскъпнат от 2023 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!