Е вропейската комисия (ЕК) обяви обновени правила за битка с дезинформацията. Те ще засегнат най-вече ИТ гигантите и онлайн платформите, които ще трябва да изпълняват по-строги изисквания за справяне с фалшивите новини и профили, както и с т.нар. дийпфейк клипове, съобщава CNET.
Обновените правила предвиждат и наказания. Компаниите могат да бъдат глобени с до 6% от световния си годишен оборот, ако не спазват изискванията.
В тях е посочено, че компаниите ще трябва да обръщат внимание на дийпфейк клиповете, които се създават с изкуствен интелект. Те са много реалистични и могат да объркат хората, че дадена личност е направила или казала нещо без това наистина да е така. Дийпфейковете вече са забранени от много платформи, но сега се въвеждат конкретни изисквания и от страна на регулаторите.
Бил Гейтс: NFT са базирани на теорията на глупаците
Социалните мрежи ще трябва да подобрят усилията си и за премахване на ботове, фалшиви профили и подвеждащи публикации. Също така трябва да открият и премахнат финансовите стимули за разпространение на такова съдържание. Например, да направят така, че то да не получава никакви приходи от реклами.
Платформите трябва да осигурят на потребителите и още инструменти, чрез които да разпознават дезинформацията и да сигнализират за нея. Компаниите трябва да съобразяват усилията си и със спецификите на всяка държава.
Всички тези правила все още не са закон. Те са доброволни принципи, които компаниите могат да изберат дали да следват или не. Ако се подпишат под тях обаче, ще трябва да ги спазват с всички последствия.
ИТ гигантите ще влязат в битка с "дийпфейковете"
Вече 33 компании са ги подписали, като сред тях са и големите онлайн платформи и ИТ гигантите. Реакциите им са очаквани. Те коментират, че подкрепят обновените правила и битката с дезинформацията, като отбелязват, че ситуацията се променя постоянно и е нужна гъвкавост.
Мъск обвини Twitter в "съпротива и осуетяване"
Американски съд спря закон за онлайн "цензура"
Някои организации вече призовават и към допълнително затягане на мерките. NewsGuard например не е доволна, че индикаторите в платформите за потенциално фалшива новина са пожелателни, а не задължителни. Организацията не очаква обновените правила да имат желания ефект. Други обаче са на мнение, че макар и малки, стъпките са в правилната посока и постепенно ще се достигне до желаното ниво на защита.
Съдят Meta заради вредно влияние върху младежите
Главен прокурор заведе дело срещу Марк Зукърбърг
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!