Е вропейската комисия (ЕК) представи мащабен план за дигиталния пазар, който включва и въвеждане на регулации за някои разработки на изкуствения интелект. Целта на плана е и да помогне на европейските технологични компании да настигнат своите конкуренти по света.
Google: Да сме откровени за риска с изкуствения интелект
ЕС иска да направи събраните данни, които не са лични, да са достъпни за всички. Това ще помогне на обществото като цяло да се развива, да създава иновации и да извежда ползи от "дигитален дивидент".
Безос заделя 10 млрд. долара, за климатичните промени
Едно от предложенията на плана е създаване на единен пазар за генерираните в Европа данни. Той трябва да е готов до 2030 г. и да позволи на всякаква информация да пътува свободно в рамките на ЕС. Това ще стимулира и споделянето на данни между страните-членки, компаниите и институциите.
Предлага се и намиране на баланс между развитието на технологии като лицево разпознаване и изкуствен интелект, без да се изпада в крайности. ЕК иска изкуственият интелект в Европа да се развива така, че да носи ползи на обществото и иономиката.
Зукърбърг иска нов модел на регулация за Facebook
Ще се обърне внимание и на рисковете, които изкуственият интелект може да създаде. ЕК иска да даде началото на голям дебат, който да обсъди притесенията от изкуствения интелект и да очертае правила и ситуации, при които институциите да се намесват и да се създадат общи стандарти за сигурност.
To boost 🇪🇺 AI, we want to attract more than €20bn/year during the next 10 years. AI is all about data. To use it at large scale, we need to pool it. We’ll create a single market for data in the🇪🇺 & want to trigger investments of €4-6bn in EU data spaces & cloud infrastructures
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 19, 2020
ЕС планира и инвестиции във всички технологични сфери, включително в изграждането на енергийно-ефективна ИТ инфраструктура за облачни технологии. Ще се предлагат и по-малки, нишови пазари за данни за конкретни индустрии.
Практически ЕС се опитва да намери баланс между свобода за европейските компании, за да могат те да настигнат Силициевата долина, но и това да се случва в среда с повече ред и отговорности. ЕС ще инвестира по 20 млрд. евро на година през следващите 10 години, за да мотивира развитието на изкуствения интелект в региона.
Зукърбърг: Не искам да сме харесвани, а да ни разбират
Как да ограничим данните, които Facebook събира
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!