Е ксперти на компанията Cloudflare обявиха, че са засекли най-мощната DDoS атака досега, съобщава BleepingComputer. DDoS атаките представляват изпращане на голям брой заявки към сървъра-мишена с цел да го претоварят и блокират.
Те са често използван метод от хакерите, за да пречат на работата на избрани жертви. Също така могат да се прилагат и като прикритие за други атаки с цел кражба на данни.
Въпросната DDoS атака изглежда е била с цел най-вече да срине работата на жертвата. Използвана е сравнително малка ботмрежа със завладяни устройства, но те са били много мощни.
Мащабен срив на пазара на криптовалути
Атаката е генерирала 26 млн. заявки на секунда към сървърите на жертвата. Кибернападението е проведено миналата седмица срещу клиент на Cloudflare, който е използвал безплатната версия на услугата. Компанията твърди, че въпреки това се е справила с атаката.
Извършва се проучване за установяване на повече подробности. Досега данните показват, че най-вероятно става дума за ботмрежа с 5067 устройства в нея, които обаче са мощни сървъри и виртуални машини, най-вероятно от доставчици на клауд услуги, които не подозират, че машините са компрометирани. Използвани са устройства от над 1500 мрежи от 121 държави.
Рязък ръст на измамите с криптовалути и активи
Компанията споделя, че това е значително по-мощна ботмрежа от повечето, макар и да има сравнително малък брой устройства. Cloudflare дава за пример друга ботмрежа, която следи в момента и в която участват над 730 000 устройства. Повечето от тях обаче са компютри и умни устройства с по-ниска производителност и така общата мощност на тази ботмрежа е значително по-малка - около 4000 пъти по-слаба.
Тази DDoS атака е значително по-мощна от досегашните първенци. Най-мощната преди това беше от август 2021 г. със 17,2 млн. заявки в секунда. А най-силната DDoS атака тази година досега беше от април с 15,3 млн. заявки в секунда.
Откриха активни атаки към всички версии на Windows
Характерно за последните две атаки (от април и новият рекордьор от този месец) е, че използват HTTPS заявки с голям размер с цел да се претоварят процесорите и системната памет на мишените. Този тип атаки са по-скъпи за изпълнение, но и по-трудни за блокиране, което подсказва, че мишената е била много внимателно подбрана, но компанията не разкрива коя е тя.
Хакерските атаки с откупи продължават да растат
Google спря шпионски софтуер за Android
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!