Б ългария се справя сравнително добре с дигиталната си трансформация, но има някои сфери, в които е нужно подобрение. Това показва анализът на Европейската комисия (ЕК) за страната, като част от втория голям доклад на Евробарометър "Цифрово десетилетие 2024".
Според него България има какво да подобри, като разполага и с нужните средства и възможности да постигне целите. През миналата година страната е постигнала осезаем напредък в онлайн услугите и е помогнала за развитието на стратегически технологии като чипове и квантови компютри.
България се представя добре и в развитието и разгръщането на фиксирана гигабитова свързаност и по този показател е сред лидерите в ЕС. Покритието на 5G мрежите обаче остава под средното за Европа. ЕК отбелязва, че България трябва да обърне повече внимание и на неравното разпределение на цифровата инфраструктура, като подобри свързаността в извънградските райони.
Китай води значително в разработката на Gen AI
На страната е препоръчано да акцентира добрите условия за малкия и средния бизнес от гледна точка на цифровата инфраструктура и технологиите, за да мотивира повече компании да започнат да ги използват и развиват. Изостава и използването на дигитални услуги, които да са предоставяни от институциите и са нужни "целенасочени мерки", за да се коригира това. Трябва да се положат повече усилия и за подобряване на киберсигурността.
Отбелязва се, че 23,1% от Плана за възстановяване са отделени именно за цифрова трансформация. Отделно чрез Кохезионната политика са предвидени още 1,3 млрд. евро за тези цели.
ChatGPT вече е по-добър от първокурсници
CriticGPT ще критикува грешките на другите ботове
Проучването показва, че 73% от българите са на мнение, че дигитализацията на публичните и частните услуги прави живота им по-лесен. Това е наравно със средното ниво за Европа. Същевременно едва 40% от българите са на мнение, че ЕС защитава цифровите им права - под средното за Европа от 45%.
Общо 52% от българите се притесняват за цифровата безопасност на децата - с 12% ръст спрямо последното проучване. 36% от нашенци са притеснени и за собствената си поверителност онлайн. Не всичко е негативно. 63% харесват достъпния високоскоростен интернет и се стремят да подобряват цифровите си умения.
Европа изобилства от AI компании, но ще има ли хит
ИТ лидери: AI не е проблем за работните места
ЕК дава препоръки за подобряване и на развитието на дигиталните умения, създаването на квалифицирани кадри, мотивирането на компаниите да наемат ИТ специалисти от по-малко населените райони и подобряване на инфраструктурата. Трябва да се обърне внимание и на е-здравеопазването с повече онлайн услуги, по-лесен достъп до електронните здравни досиета за всички граждани.
Смартфонът ще е "прозорецът към AI"
Експерти: Не се адресират рисковете на AI
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!