Ус стниците в националната конференция за развитието на науката и висшето образование у нас са постигнали единомислие по ключовите проблеми, обсъдени днес в Русенския университет, съобщиха от пресцентъра на висшето училище.
Участие във форума взеха министърът на образованието проф. Николай Милошев, председателят на Националната агенция за оценкаи акредитация проф. Боян Биолчев, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, председателят на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев, председателят на Селскостопанска академия проф. Петър Славейков, председателят на Съюза на учените в България акад. Дамян Дамянов и ректорите на висшите училища.
По отношение на оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж - България 2020" дискусията се обедини около предложението на министър Николай Милошев 10 процента от финансирането, което ще бъде договорено за България, да бъде насочено за наука и образование под компетенциите на МОМН.
Стана ясно също така, че разработването на Националната стратегия за висшето образование в България е в най-напреднала фаза в сравнение със стратегиите на другите сектори.
При обсъжданията на проблема с финансирането на професионалните направления се приеха две предложения, по които да се работи паралелно.
От една страна, да се повишат коефициентите за издръжката на един студент при направленията с най-ниски коефициенти и определени повишения за отделни професионални направления. Това би могло да се постигне в настоящата бюджетна рамка.
От друга страна, се прие предложението на проф. Иван Илчев да се състави комисия, която да подготви съгласувани предложения за промяна на самата система професионални направления, а също да направи оценка на стойността на обучението на един студент, за да се постигнат обективни нива на финансиране в следващия бюджетен период.
Участниците в конференцията бяха единодушни, че е недопустимо издръжката на един студент да струва почти два пъти по-ниско от издръжката на един ученик, както е в момента.
Взе се решение да се промени и Наредбата за прием на чеждестранни студенти. По този начин българските висши училища ще са в равнопоставено положение с европейските и ще могат чувствително да повишат собствените си приходи чрез привличане на повече чуждестранни студенти.
Дискутирани бяха и належащите изменения в закона за развитие на академичния състав в България, в закона за висше образование и в проектозакона на икономическото министерство за иновациите.
И по трите документа се постигна съгласие да се съберат всички предложения и да се сформират комисии за подготовка на съгласувани проекти за изменения и допълнения в тях, информираха от пресцентъра на университета.
Единомислие за науката и висшето образование
В Русенския университет се състоя националната конференция за развитието на науката и висшето образование
4 април 2013, 21:39
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!