О т 28 декември т.г. в ЕС влезе в сила закон, който въвежда "единно зарядно" за някои устройства. Прокламираната широко промяна се въвежда с две основни цели.
Първата е да улесни потребителите в търсенето и използването на зарядно и да намали фрагментацията на пазара. Втората е да се намали електронният отпадък.
Всяка година гражданите на ЕС изхвърлят тонове стара електроника и голяма част от нея са стари зарядни. Ако всички устройства използват еднакъв стандарт, включително новите модели, то тогава хората имат повече причини да задържат старите зарядни и да ги използват по-дълго време.
Реално обаче новият закон не променя кой знае какво. От няколко години производителите на смартфони неофициално се обединиха около стандарта USB-C, който използват за своите устройства. Той вече е част и от практически всички актуални таблети, слушалки и много други устройства.
Технологиите, които подобриха смартфоните
USB-C разполага с нужните хардуерни спецификации, за да покрие изискванията на голям спектър от устройства и зарядни. Законът беше приет още през 2022 г., като влезе в сила чак сега, за да даде време на пазара да се приспособи. Той обхваща смартфони, таблети, камери, слушалки, конзоли и много други устройства.
Въпреки това прави изключение за умни гривни, часовници и други подобни устройства, които са твърде малки и се зареждат безжично. Но реално дори и техните зарядни вече използват USB-C.
ИТ тенденциите през 2024 г. не са само положителни
Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си
Големият липсващ са лаптопите. Те също ще трябва да преминат към единно зарядно и то да е USB-C, но това ще стане по-късно. Изискването за тях ще влезе в сила на 28 април 2026 г. Европейските институции са поели и ангажимент да следят развитието на пазара и на технологиите и да адаптират закона, когато се наложи.
Законът реално няма да промени много при смартфоните. Те и сега масово използват USB-C, но практически всеки производител има своя отделна технология за бързо зареждане. Тя изисква само съвместими кабел и зарядно с тяхната технология, за да позволят зареждане с максимална скорост.
Иначе казано, когато поискаме зарядно от приятел, или пък сменим телефона си с модел на друг производител и използваме старото му зарядно, е много вероятно то да не зарежда със същата скорост. Зарядните ще са физически съвместими, но технологиите - не. В такива ситуации смартфоните ще се зареждат доста по-бавно, за да се предпазят от евентуални проблеми.
5 съвета за Google Photos, които да не пропускаме
Как да намалим неизбежния теч на лични данни онлайн
Тази вратичка беше критикувана при гласуването на закона, че практически отново мотивира продажбите на нови зарядни. Други критики бяха, че хората често дават стария си телефон на близък или го продават. В такива случаи също трябва да се разделят със зарядното и да купят ново.
Затова повечето промени от новия закон всъщност са за производителите. И то един конкретен - Apple. Компанията беше последната, която най-дълго време използваше собствен порт за зареждане и премина към USB-C главно заради изискванията на ЕС.
Заради влизането на закона в сила, тя спря да продава iPhone 14 и iPhone SE (2022) в Европа. Моделите са стари, така че няма да е голяма загуба за компанията.
Има ли смисъл от "бюро в скута" за лаптоп
Apple иска да помогне на Google да спаси бизнеса си
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!