У язвимост в Android, получи свой "двойник" и в Windows, съобщава Ars technica. Дупката в сигурността може да разкрие допълнителни данни за устройството и потребителя, когато той прави снимка на екрана.
В Android проблемът засягаше Pixel смартфоните на Google през приложението Markup. Дефектът беше кръстен Acropalypse, тъй като позволяваше да бъдат частично възстановени данни от изрязани от потребителя екранни снимки.
Сходен дефект е открит и в Windows 11 и неговото приложение Snipping Tool. То генерира файлове в PNG формат, който има някои особености. Една от тях е, че има софтуерен маркер, който казва къде свършват данните на изображението.
Практичните новости в Chrome 111
Ако потребителят изреже елемент от екранната снимка и го запамети върху оригиналния файл, то дефектът добавя нов маркер, но не изтрива старите данни. Така с допълнителен скрипт, който според специалистите не е трудно да се напише, може да се преодолее новият маркер и да се възстановят част от старите данни.
Google вече е отстранила дефекта за Android и свързаното приложение. Microsoft коментира, че извършва проверка на уязвимостта, но все още няма "кръпка". Дефектът засяга и инструмента Snip and Sketch в Windows 10.
Как да ускорим работата на интернет браузъра
Лесен трик за бърз достъп до уеб сайтове в Safari
Преди Microsoft да пусне кръпка, най-сигурното решение за преодоляване на уязвимостта е повторно запаметяване на изрязаната екранна снимка чрез друго приложение за обработка на изображения. Или снимките да се запаметяват в JPEG формат, а не в PNG.
Малко познати практични трикове за iPhone
Хората може да са по-истински онлайн
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!