М обилните телефони вече се използват не само за разговори и сърфиране в интернет. Те стават все по-популярни и за други дейности, включително онлайн и мобилни плащания на стоки и услуги. Скорошно проучване на А1 показа, че българите са склонни да използват дигитални портфейли.
Яна Янкова има 13-годишен опит в телекомуникационната индустрия. Oт 2015 година е в екипа на А1, а през януари 2019 става старши мениджър „Финансови услуги“ в компанията. Ръководи стартирането на първите финансови услуги, предлагани от компанията – А1 Wallet и A1 Credit Card. Отговаря за разработването и прилагането на стратегии, свързани с електронни пари, кредити и други финансови услуги. Свързахме се с нея, за да поговорим за новото приложение А1 Wallet, което дава възможност на потребителите да извършват плащания през телефона си.
Финансовите услуги обикновено не са първата асоциация за телеком. Защо А1 реши да предлага услуга за мобилни плащания?
- А1 е иноватор на българския пазар, в последните години ние се трансформирахме в дигитална компания и непрекъснато развиваме нови приложения, продукти и технологии, които помагат на хората и им дават по-добро изживяване. В световен мащаб сферата на финансовите технологии – т.нар. финтех услуги – се развива динамично в много страни, включително и от телекомуникационни компании.
Факт е, че мобилните телефони отдавна не са само телефони, те заемат все по-голяма част от нашето ежедневие, затова и за нас като компания е съвсем естествено да се развиваме и извън „традиционните“ телеком дейности. В днешно време мобилният телефон ни придружава навсякъде и е съвсем логично и нормално той да стане и средство за разплащане, а с A1 Wallet той може изцяло да замени портфейла.
Какви са основните функции на А1 Wallet и кое според вас е най-голямото му предимство?
- А1 Wallet дава възможност на всеки потребител да плаща със своя смартфон. Това е сериозно удобство и ни спестява носенето на безброй карти и пари в брой. Също така приложението дава възможност за дигитализация на всички лоялни карти и карти за отстъпки, както и достъп до най-актуалните оферти на големите търговски вериги в България. Това основните му предимства пред най-големия му конкурент – традиционния портфейл.
С А1 Wallet човек може да изпраща и получава пари напълно безплатно, стига той и получателят отсреща да са потребители на А1 Wallet или Phyre. Преводите се случват безплатно и буквално за секунди до всяка точка на света. Приложението дава възможност за бързи и безплатни преводи на пари чрез QR код, като в този случай потребителят може да изпрати или поиска конкретна сума от близък, роднина или приятел, независимо дали ползва приложението или не, само като генерира линк и го сподели. Това е голямо удобство, тъй като можеш да поискаш дадена сума от много на брой хора само като споделиш линка с тях чрез социалните мрежи например.
Също така бих отбелязала и възможността за анализ на разходите в реално време. С А1 Wallet всеки може да си следи плащанията си по месеци, седмици или дни и така да управлява, а защо не и да планира по-добре личните си финанси. Приложението дава възможност и за банкови преводи в лева и евро, а с виртуалната си карта потребителите могат свободно да пазаруват онлайн.
Приложението е безплатно за изтегляне, но се предлагат различни планове за използването му. Какви са те и какви предимства имат?
- Точно така – изтеглянето на приложението е напълно безплатно. Предлагат се два плана: Standard, за който няма месечни такси и Premium – на цена от 5,99 лв. на месец. Основната разлика между двата е, че абонатите на план Premium могат да се възползват от безплатни IBAN преводи и безплатно зареждане с банкова карта, докато абонатите на Standard заплащат такси за тези трансакции.
Ако използвате А1 Wallet основно за плащане на ПОС терминал и за преводи към други А1 Wallet абонати, вероятно Standard е подходяща възможност. Специално за тези клиенти направихме зареждането на дигиталния портфейл с банкова карта безплатно за първите 12 месеца.
Едно от основните притеснения на потребителите ще е за сигурността на данните им, особено при положение, че смартфоните често са обект на хакерски атаки. Какви са защитите на приложението и данните?
- Този въпрос стои на първо място за нас, затова A1 Wallet отговаря на най-високите стандарти за сигурност в българското и европейското законодателство. Приложението е разработено в партньорство с Пейнетикс, които са лицензирано дружество за електронни пари, регулирано от БНБ.
По отношение на плащанията бих казала, че A1 Wallet всъщност е много по-защитен в сравнение с традиционните портфейли, защото всяка трансакция преминава след въвеждане на пин код или проверка на пръстов отпечатък, или лицево разпознаване.
Ще заменят ли дигиталните портфейли традиционните начини за плащане или просто ще ги допълнят? Как си представяте развитието на тази технология?
- Със сигурност бизнесът в цял свят е в процес на дигитализация. Азия е лидер в мобилните плащания, а в страните от Западна Европа отдавна преобладават безкешовите плащания, дори има страни като Дания, Норвегия и Швеция, където те вече са нормата, а не изключението. Можем да очакваме, че дигиталните портфейли и плащания ще стават все по-популярни и в България. Това ще улесни живота ни в много отношения – както на крайните потребители, така и на бизнеса като цяло. Например реденето на опашки за плащане на комунални услуги със сигурност ще остане в миналото.
Традиционните начини на плащане едва ли скоро ще изчезнат напълно, но твърдо вярвам, че в близко бъдеще в почти всяка ситуация потребителите ще могат да избират как да платят и дигиталният портфейл ще бъде един от тях.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!