П о традиция на първи април технологичните компании винаги се надпреварват да представят най-различни "революционни" продукти и услуги, които се оказват шега. Но на първи април 2004 г. Google наруши тази традиция, като пусна своята имейл услуга Gmail.
Google въвежда поддръжка на "динамични имейли"
Защо точката в Gmail профилите не е от значение
Точно 15 години по-късно Gmail има около 1,5 млрд. активни потребители месечно, а през годините измести хегемони в сферата като Yahoo Mail, AOL, Hotmail. Днес Gmail не е просто мейл услуга, а е в основата на повечето други предложения на Google. Чрез Gmail се осъществява лесна връзка с календара, споделяне и редактиране на документи и още много други възможности.
Услугите, които са алтернатива на Google
В известен смисъл Gmail даде увереността на Google, че компанията може да се справя добре не само с търсачката си, но и други услуги. Първоначално и хората в Google виждат Gmail като голям скок в неизвестното. Съоснователят на Google Лари Пейдж коментира пред Wired, че това е било риск, защото по това време компанията се е възприемала само като търсачка.
Gmail показа и огромните амбиции на Google. През 2004 г. повечето имейл услуги предоставяха около 10МВ безплатно пространство на потребителите. Gmail предложи 1000МВ. До услугата можеше да се стигне само с покани, като всеки потребител получаваше определен брой покани. Това създаде глад и интерес към Gmail и всеки искаше да има регистрация там.
Постепенно Gmail започна да увеличава капацитета си още и още. Философията зад услугата е семпла - на потребителят никога повече да не му се наложи да трие имейли, за да освобождава място.
С годините тя се развиваше все повече и добавяше чат, въведе функционалността поредиците имейли да се оформят като разговор един след друг. Направи прикачването на файлове по-лесно. Изкуствен интелект "чете" писмата и предлага готови отговори или фрази за по-бързото писане на отговор. А в края на март т.г. Gmail въведе и т.нар. "динамични имейли", които функционират като интерактивни уеб страници.
И докато днес всичко това изглежда нормално, преди 15 години самата идея на Gmail звучеше абсурдна. Сегашният изпълнителен директор на Google, Сундар Пичай, коментира преди време пред CNET, че именно на първи април 2004 г., е бил на първото си интервю за работа в компанията. Тогава на самия него новината за Gmail му се сторила като първоаприлска шега.
Говорещият Google уплаши хората с реализма си
Google закри социалната си мрежа след пробив на данни
Gmail обаче се оказа точно обратното и се превърна в един от най-важните проекти на Google. Вместо това Gmail обори прогнозите, че имейлът ще бъде изместен от чат приложенията и социалните мрежи. Напротив, имейлът все още е основен начин за комуникация, особено по работа. Днес прогнози за края му няма. Вместо това има очаквания към следващия етап от неговата еволюция, която да го направи още по-интерактивен и динамичен. Gmail със сигурност ще продължи да бъде един от основните участници в този процес.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!