Х иляди учени, организации и компании по света в момента работят по най-амбициозната мисия в историята - изпращането на хора на Марс. Според един учен обаче всичко това може да е напразно, защото човекът не е физически и психически годен да живее на Марс, съобщава онлайн изданието ScienceAlert.
Конрад Сзочик от Университета по информационни технологии и мениджмънт в Полша е публикувал свое проучване и анализ доколко реалистична е подобна мисия. Според него провежданите в момента дългосрочни мисии с изолация на хора не могат да отговорят на въпросите пред учените. "Не можем да симулираме същите физически условия и заобикалящата среда каквито са на Марс. Не можем да симулираме марсианската микрогравитация и радиация", коментира Сзочик пред изданието Seeker.
Тръмп иска НАСА да изпрати човек на Марс през 2033 г.
След 20 години "От Марс ли идваш?" ще е актуален въпрос
Според него няма как да се предвидят физическите и психическите ефекти върху хората от живота на Марс. Той и екипът му са убедени, че в момента се пропускат много допълнителни фактори. Тъй като целта е не само посещение, но и установяване на постоянно присъствие на Марс с хора, които ще прекарват там целия си живот, трябва да се вземат предвид много неща. Включително културните особености, политическите нагласи и личностните предизвикателства, казва Сзочик.
Учени искат да се промени дефиницията какво е планета
"Моята идея е, че човешкото тяло и съзнание са адаптирани да живеят в земна обстновка. Някои физиологически и психологически предизвикателства по време на самото пътуване и след това живеене на Марс може да бъдат твърде големи и трудни, за да може човек да оцелее", коментира Сзочик пред Gizmodo.
Той смята, че ще са необходими генетични промени в тялото на човек, за да може да се адаптира към марсианската обстановка. Необходима е и сериозна психическа подготовка, защото първите пътешественици ще знаят, че почти със сигурност повече никога няма да видят Земята или да се върнат на нея.
Марс е имал вода, когато условията не са позволявали
Освен това животът на Марс ще е доста по-затворен и изолиран. Той ще е дори изкуствен, защото ще се поддържа от специални системи и човек няма да може просто да излезе да се разходи навън. Според Сзочик и екипа му, трябва да се помисли за метод, който да ускори еволюцията или да коригира гените на човека, за да може да има шанс да живее на планета, на която никога не е стъпвал.
Арабските емирства планират да построят град на Марс
Според бившия главен учен на наса за човешко развитие Марк Шелхамър, твърденията на полските му колеги заслужават дискусия. Той казва, че вече има предложения за генетични промени, които да увеличат устойчивостта на тялото към радиация. За момента подобни вмешателства в тялото обаче са спорни от етична гледна точка, а на места и от правна. Трябва да се помисли и за страничните ефекти от генетичното модифициране, казва Шелхамър.
Той смята, че правилните тренировки и подготовка ще дадат много добри шансове на бъдещите пътешественици. Според него важното е да се направи правилен подбор на хората от гледна точка на характер и психика, а останалото може да бъде осигурено чрез технологиите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!