П опулярността на ChatGPT няма да се изчерпи само със забавни разговори. Всъщност, целта на изкуствения интелект е доста по-амбициозна и може да повлияе сериозно на 19% от професиите в САЩ, съобщава PCMag.
Данните са на проучване на компанията OpenAI - именно тя е създател на ChatGPT. Според нея, платформата, както и останалите езикови модели като GPT-4, ще се отразят на някои от популярните професии.
Компанията изчислява, че ChatGPT и бъдещите софтуерни инструменти може да засегнат 50% от ежедневните задачи на 19% от професиите в САЩ. Също така 80% от служителите може да усетят влиянието на изкуствения интелект върху 10% от задачите им.
Китайският отговор на ChatGPT се казва ERNIE Bot
Известна автоматизация на задачите всъщност ще бъде от полза за хората. Ако изкуственият интелект може да поеме част от рутинните и повтаряеми задачи, това ще освободи служителите да вършат по-продуктивните и важни задължения. Но това няма да е така за всички професии.
Проучването открива, че професии, които разчитат много на наука и критично мислене, няма да бъдат повлияни положително от този изкуствен интелект. Същевременно професии, които изискват умения по писане и програмиране, могат да са повлияни положително от езиковите модели.
Microsoft: Грешките на AI може да са полезни
"Отвореният" изкуствен интелект се "затваря"
Анализът открива, че професиите, които са с по-високо заплащане, са по-застрашени от "сериозно разбиване" на модела си. Най-засегнатите професии ще са преводачи, поети, автори на книги, ПР специалисти, математици, счетоводители, софтуерни инженери, журналисти, част от данъчните, анализатори на данни и др. По-малко засегнати ще са графичните дизайнери, инвестиционни мениджъри, финансови специалисти.
Хранителната индустрия и социалните услуги ще са най-малко повлияни от ChatGPT. OpenAI допълва, че проучването не може да изчисли с точност влиянието на изкуствения интелект върху всяка професия. То не може да предвиди дали по-сериозно засегнатите професии ще бъдат раздробени на различни задачи и не може да предвиди дали специфични умения ще бъдат заменени.
"Отвореният" изкуствен интелект се "затваря"
Наследникът на ChatGPT е още по-умен и "визуален"
Възможно е служителите и в тези професии да намерят начин да използват изкуствения интелект не като заместител, а като помощник. Най-малкото още доста време изкуственият интелект ще допуска грешки, които служителите ще трябва да откриват и коригират.
Умният чат на Bing донесе първия голям успех
Microsoft представи по-умни търсачка и браузър
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!