И зкуственият интелект ChatGPT вече се справя по-добре от първокурсниците по някои теми. Това показва анализ на Университета на Риидинг, цитиран от Ars technica.
Учени от университета са решили да проверят и подсилят системите на институцията, след като са забелязали, че все повече студенти използват ChatGPT и други AI системи, за да пишат курсови работи и други материали. Затова са създали над 30 фалшиви профила на студенти и чрез тях са предавали в университетската система отговори на въпроси и задачи.
Тествани са пет модула, които покриват курсове от три години следване за бакалавърска степен по психология в университета. Задачите са били с различна сложност - от кратки отговори по 200 думи, до по-дълги текстове от 1500-2000 думи. Преподавателите, които са проверявали отговорите, не са знаели за експеримента и са мислили, че четат текстове на реални студенти. Самите отговори на студентите са били предавани директно от ChatGPT с минимално форматиране на текстовете на дългите есета.
Общо са предадени 63 материала. 94% от тях са минали незабелязано, т.е. не са били уловени от системи или проверяващи, че са дело на AI. А 84% от тях са получили по-добри оценки спрямо произволно избрана група студенти, които са имали същия изпит. Около половината материали са имали оценка по-добра с поне половин единица.
CriticGPT ще критикува грешките на другите ботове
Като цяло ChatGPT се представя по-добре от първокурсниците. В по-горните курсове изпитва трудности, но в началния курс записва отлични резултати. И дори е изненадал учените, защото повечето от материалите, които са били уловени, че не са истински, са били разкрити не заради грешки, а защото са били "твърде добри".
Най-зле се справя с последния модул преди завършването. Според учените е защото AI системата все още не успява да покрие изискванията за този модул, а именно да демонстрира по-задълбочени познания и по-сложни аналитични умения. Но в първата и втората година на обучението резултатите му са по-добри.
Европа изобилства от AI компании, но ще има ли хит
ИТ лидери: AI не е проблем за работните места
Според учените това не означава, че AI помощниците трябва да бъдат забранени. Те отбелязват, че реалността е такава, че AI системите постепенно се превръщат в неразделна част от ежедневието и завършилите студенти след това ще трябва да ги използват в работата си. Затова е по-добре да бъдат научени навреме как да ги използват ефективно.
Технологиите, които могат да ни превърнат в супергерои
Apple гледа към бъдеще с много AI и без смартфони
Те дават за пример програмисти, които използват ChatGPT, за да пишат програмен код и след това преглеждат, редактират и казват на бота какво да промени и подобри. Това изисква познания по програмиране, така че образованието остава необходимо.
Смартфонът ще е "прозорецът към AI"
Експерти: Не се адресират рисковете на AI
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!