2024 г. ще е рекордна по брой избори по целия свят. Сред тях са и важни избори за Европейски парламент в ЕС и за президент в САЩ.
Затова очакванията са за множество политически битки на всички нива, включително онлайн. Ще може ли изкуственият интелект (AI) да се справи с тази обстановка, особено, като се има предвид, че със сигурност ще има опити да бъде използван за политически цели?
От компанията OpenAI, която е създател на ChatGPT, са подготвили цяла стратегия. Тя обхваща множество аспекти на работата на ChatGPT и прилежащите към него модели, за да се намали рискът те да бъдат манипулирани и използвани за промотиране на определени кандидати, политики, партии, теми и т.н. Стратегията трябва да намали и риска AI да бъде използван за разпространение на дезинформация.
Първата стъпка е използване на криптографски ключове, които ще се внедряват в генерираните от DALL-E 3 изображения. Чрез тях ще може по-лесно да се идентифицират изображения, които са направени от изкуствения интелект и ще се издават предупреждения, ако същите биват представяни за реални кадри. OpenAI казва, че ще работи с журналисти, учени и платформи, за да получи обратна връзка за технологията и да я подобри.
Учени: AI може да мами дори да знае, че не трябва
Освен това ChatGPT ще започне да показва новини в реално време. Всички те ще идват с конкретно позоваване от къде е информацията и линк към оригиналния сайт. В някои региони ще има и допълнителни мерки. В САЩ например ChatGPT ще може да препраща и към официалния сайт, в който избирателите да проверят как и къде да гласуват.
OpenAI ще затегне и контрола над сайтове и приложения, които използват моделите ѝ, за да разпространяват фалшива информация или да се представят за други личности, ботове и т.н. Ще се ограничава и съдържание, което призовава хората да не гласуват или пък подстрекава към нарушаване на изборния процес.
Google очаква AI да промени смартфоните
Прекалява ли ИТ индустрията с манията по AI
Компанията забранява и използването на технологиите ѝ за политически кампании. Потребителите ще могат да подават сигнали към OpenAI, ако попаднат на такива опити. Компанията допълва, че това са само първите стъпки и на базата на отзивите от тях през следващите месеци ще предприеме още мерки.
ChatGPT се провали на важен медицински тест
ChatGPT разви "мързел", OpenAI не знае защо
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!