П опулярният изкуствен интелект ChatGPT се провали сериозно на важен медицински тест, съобщава онлайн изданието Ars technica. Това напомня, че тези алгоритми все още имат много да учат и да се развиват преди да може да им се има доверие.
Лекари от детския медицински център "Коен" в Ню Йорк са провели тест, в който да проверят колко точно ChatGPT се справя с диагностицирането на заболявания при деца. Резултатите не са никак добри, като ботът има едва 17% точност и 83% погрешни диагнози.
Това е по-лошо представяне спрямо тестовете при диагностициране на заболявания при възрастни. Такива са провеждани от други учени миналата година и откриват едва 39% точност.
Неточностите са още по-ясно изразени при децата. "Проучването подчертава безценната роля, която има клиничният опит. То също така идентифицира критични слабости, които водят до високия процент грешки на ChatGPT и начините, по които да го преработят, за да се превърне в полезен помощен инструмент", казват учените в доклада си.
Те допълват, че развитието на технологиите и големият интерес към изкуствения интелект показват, че внедряването на такива технологии и в медицината е неизбежно. Това обаче не означава, че те ще заменят лекарите, каквито прогнози има. AI ще може да бъде добър помощник на лекарите, но не и техен заместител.
За това проучване учените са използвали 100 педиатрични казуса, които са били публикувани в журналите JAMA Pediatrics и NEJM в периода 2013 г. - 2023 г. Това са специфични казуси, които са предизвикали по-голям интерес сред лекарите.
Половината младежи са пристрастени към социални мрежи
Учените са взели от тях всички данни, нужни да диагностицирането на заболяването и са ги дали на чатбота. Задачата на ChatGPT е била да анализира текста и да каже своето мнение. След това двама специалисти са преглеждали отговорите и са могли да ги класифицират като правилни, грешни или непълни.
В крайна сметка ChatGPT правилно диагностицира само 17 случая. В 11 от тях поставя непълна диагноза, а останалите 72 греши напълно. Непълните диагнози също се приемат за провал и така достигаме до общо 83% грешки.
Петте технологии, които доминираха през 2023 г.
Оказва се, че ChatGPT не успява да намери иначе известни връзки между различни заболявания и симптоми, които лекар знае и може да забележи. Според учените ботът може да бъде обучен допълнително на тези конкретни данни и връзки с помощта на добавяне на релевантна и проверена информация от медицинска литература. Друга полза за бота може да бъде достъп до медицинска информация в реално време, която да позволи на модела да се прецизира и подобрява с нови данни постоянно.
AI вече измества и инфлуенсърите
Microsoft подготвя първите компютри с AI
Засега обаче е повече от видно, че чатботовете не трябва да се използват за самолечение и поставяне на диагнози. Те могат да помогнат на лекар да пресее информация, но не и да заменят поставянето на диагноза от специалист.
New York Times заведе дело срещу Microsoft и OpenAI
ChatGPT разви "мързел", OpenAI не знае защо
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!