П опулярният чатбот ChatGPT може да създаде проблеми за компанията, която го създаде. Кмет в Австралия обмисля да заведе дело срещу OpenAI заради фалшиви новини, съобщава Reuters.
Според Браян Хууд, ChatGPT уронва репутацията му, като разпространява фалшиви новини, че е бил съден за корупция преди близо 20 години. Граждани са уведомили Хууд, че според чатбота, той е бил част от измама с дъщерно дружество на банка.
Оказва се, че Хууд всъщност е човекът, който е разкрил измамата и е подал сигнал на властите. Той не е съден или заподозрян за участие.
Адвокатите на Хууд са изпратили искане до OpenAI на 21-ви март т.г. да коригират информацията на бота. Ако компанията не направи това в рамките на 28 дни, може да бъде съдена.
Изкуственият интелект вече не може да бъде спрян
Засега нито OpenAI, нито основният инвеститор в компанията - Microsoft, не са коментирали темата. В случай, че има дело, то ще е първото по рода си и може да се окаже много важно за последващи подобни казуси.
А такива не липсват. Професорът по право към американския университет "Джордж Вашингтон" Джонатън Търли обяви, че ChatGPT разпростанява невярна информация и за него.
В свой коментар за USA Today, Търли казва, че чатботът си е измислил публикации във водещи медии, чрез които твърди, че през 2018 г. той е бил обвинен в сексуално посегателство над негови студенти по време на пътуване до Аляска. Професорът казва, че никога не е пътувал със студенти до Аляска, няма такива публикации в медиите и никога не е бил обвиняван в сексуално посегателство.
Google обнови Bard с по-умни възможности
"Първоначално това ми се стори комично, но след малко размисъл, видях, че има по-опасно значение", коментира Търли. Той отбелязва, че ботовете създават погрешно впечатление за достоверност на информацията. Технологията обаче все още не е чак толкова прецизна и допуска грешки. Трябва да се помисли и каква може да е превенцията изкуственият интелект просто да реши или да си измисли нещо, което не е вярно и да го разпространява като факт.
Бил Гейтс: Започна ерата на изкуствения интелект
Може ли изкуственият интелект да бъде „отровен“
Търли не мисли да съди OpenAI. Той обаче призовава ИТ индустрията към повече отговорност. "Дори и хората да докажат, както аз, че историята е фалшива, компаниите просто могат да обвинят бота и да обещаят, че ще го коригират. Технологията създава буфер между тези, които оформят фактите и тези, за които се говори. Както е в моят случай, програмите дори може да разпространяват дезинформацията, срещу която са създадени да се борят", пише Търли.
Наследникът на ChatGPT е още по-умен и "визуален"
Китайският отговор на ChatGPT се казва ERNIE Bot
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!