Ч атботовете се превръщат в популярен безплатен психолог. Много хора ги използват, за да получават съвети за психическото си здраве.
Те са предпочитани не само, защото са безплатни, но и хората по-малко се притесняват да споделят проблемите си с бот по интернет, отколкото пред реален психолог. Това носи както своите предимства, така и рискове. От една страна е по-добре някаква помощ, отколкото никаква. От друга страна, ботът не може да прецени реалното състояние на човека и съответно може да сгреши какво да го посъветва.
Зададохме няколко еднакви въпроса на трите най-популярни чатбота: Microsoft Copilot, Google Gemini и OpenAI ChatGPT. Попитахме ги дали често получават въпроси от потребителите на теми за психическото здраве, кои са най-честите проблеми, митове и дали не е опасно да се разчита на бот за помощ по такива теми.
И трите бота отговарят по сходен начин. Те споделят, че разговорите им са поверителни и не запомнят детайли. Но казват, че темата за психическото здраве и търсенето на съвети е често повдигана от потребителите. ChatGPT е най-директен, като казва, че получава "по няколко въпроса на ден" на тази тема.
И трите бота имат сходни "впечатления" кои са най-честите въпроси за психическо здраве, които получават. Те са свързани най-вече с тревожност, депресия, стрес, проблеми във взаимоотношенията, ниско самочувствие. Някои потребители използват бота и за да разпитат какво да очакват при посещение при реален специалист и как да намерят подходящ за техните цели.
Онлайн услугите често манипулират клиентите си
Ботовете са съгласни, че има рискове да бъдат питани на такива теми. Те споделят, че действително могат да сбъркат и затова винаги подчертават, че съветите им са ориентировъчни и не целят да заменят помощта от истинските специалисти.
И все пак Copilot и ChatGPT казват, че потребители са им споделяли, че са имали полза от съветите им. Gemini отклонява въпроса и отговаря, че няма как да знае дали е бил от полза. И трите бота отново допълват, че винаги призовават потребителите да потърсят специалист.
Google пусна важна актуализация за Android
Кои са най-честите начини за злоупотреба с AI
Често им се налага да оборват и митове. Например, че психическите проблеми са признак на слабост, че са рядкост, че няма смисъл от терапиите и че проблемите са неизлечими. Ботовете отбелязват, че разпространен мит е и че вместо реална терапия е по-добре просто да се вземе лекарство. Те са единодушни, че хората трябва да са по-добре информирани, да знаят, че има и могат да намерят помощ и да се чувстват по-спокойни и уверени, че ще я получат и да не позволяват на стигми и стереотипи да ги спрат от предприемане на решителните стъпки.
Смартфонът ще е "прозорецът към AI"
Експерти: Не се адресират рисковете на AI
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!