К осмическата сонда Cassini успешно започна своята последна мисия и навлезе в нова, по-близка до Сатурн орбита. Това ще позволи на сондата да мине много по-близо до Сатурн преди да изгори в неговата атмосфера през септември 2017 г. Cassini вече изпрати и първите снимки от новата гледна точка, съобщи НАСА.
В новите кадри се вижда северният полюс на Сатурн както и неговата уникална шестоъгълна буря. Снимките са направени от около 644 000 км. над планетата.
Cassini ще се доближи рекордно близо до Сатурн
Кадрите са доста малки, само 256х256 пиксела. Изчисленията на астрономите показват, че един пиксел е равен на около 153 км. Това е достатъчно, за да могат да се определят мащабите на бурята, която освен с необичайна форма е и най-голямата и продължителната в Слънчевата система. Само една от страните на бурята е широка колкото Земята.
На фона зад планетата се виждат и пръстените на Сатурн. Cassini ще обикаля в тази орбита до 22-ри април 2017 г. ПРез това време тя ще мине през пръстените и ще ги анализира, като ще направи и снимки. Cassini ще направи общо 20 подобни обиколки.
Космическата станция навлиза в последния етап на живота си
След април, започва последните 22 обиколки на Cassini, които ще се направят в пространството между Сатурн и най-вътрешния му пръстен, което е с широчина 2400 км. На 15-ти септември 2017 г. Cassini ще бъде насочен към атмосферата на планетата, като ще предава информация за нейния състав до последния възможен момент преди да загуби сигнал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!