Т емпото на развитие на технологиите продължава да е много високо. Смартфоните се обновяват на шест месеца, постоянно излизат нови версии на най-различни услуги. Междувременно обаче има и доста скандали и проблеми със сигурността, фалшивите новини и манипулациите в Мрежата.
Това откритие може да промени света
Всичко това води до рушене на доверието в технологиите, показва проучване на компанията Edelman, цитирано от CNET. Общо 61% от анкетираните над 34 000 души в 28 държави споделят, че се притесняват от темпото на развитие на технологиите. Според тях то е твърде бързо и правителствата не ги разбират достатъчно добре, за да ги регулират
ЕС иска да регулира изкуствения интелект
Google: Да сме откровени за риска с изкуствения интелект
Също така 66% от анкетираните смятат, че технологиите ще направят невъзможно за човек да знае дали това, което вижда и чува е реално или не. 76% се притесняват, че подвеждащата информация и фалшивите новини се използват като оръжие. Хората искат повече регулации и прозрачност в ИТ индустрията.
Проучването открива, че хората не искат да чуват само за положителните страни на технологиите. 54% казват, че всъщност биха имали по-голямо доверие към технологиите и компаниите, ако въпросните компании по-ясно обясняват не само ползите, но и рисковете от новите им разработки.
Безос заделя 10 млрд. долара, за климатичните промени
"Тенденцията на ерозиране на доверието в технологичния сектор продължава. За момента намаляването на доверието може да е малко, но отразява трайните притеснения, че технологичните компании не подготвят обществото адекватно за последствията от техните иновации", коментира технологичният директор на Edelman Санджей Наир.
Нужна е повече активност от компаниите, които да дават повече информация не само за продуктите и усугите, които предлагат, но и за иновациите, върху които работят. Оказва се, че има сериозна разлика информираността на хората за технологии като изкуствен интелект, роботи, автономни автомобили и др. Във всички тези сфери, за които иначе се говори много активно в бранша, над 65% от анкетираните казват, че знаят "много малко" или дори "нищо".
Зукърбърг иска нов модел на регулация за Facebook
Зукърбърг: Не искам да сме харесвани, а да ни разбират
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!