С ъздателят на World Wide Web Тим Бърнърс-Лий днес е един от най-изразените критици на случващото се в глобалната мрежа. В интервю за CNBC той обяви, че Интернет днес няма нищо общо с концепцията, която той е създал и вече не е отворена и конструктивна платформа.
Шпионират ли ИТ гиганти чрез тайни чипове
Тим Бърнърс-Лий работи по спасител на Интернет
"В продължение на 20 години мислех, че просто трябва да го запазим свободен и отворен и хората ще направят чудесни неща с него. И наистина, ако видим и говорим с хора на улицата, ще забележим голяма промяна", казва Бърнърс-Лий.
Интернет няма нищо общо с оригиналната си идея
Три проблема застрашават бъдещето на Интернет
Проблемите обаче стават все по-видими. "Ако ме бяхте попитали преди 10 години, щях да ви кажа, че човечеството ще се справи добре. Ако можем да свържем хората, те всички са чудесни и ще се разбират. Грешал съм", допълва Бърнърс-Лий.
Той казва, че е станало голямо объркване. Не само компаниите имат роля в Интернет, казва той. Правителствата и хората също трябва да взимат участие в развитието на Интернет и запазването му като свободна и отворена платформа.
В опит да върне Мрежата към корените ѝ и оригиналната концепция, World Wide Web Foundation представя нов "Договор за Мрежата". В него се оформят няколко правила и принципи, които да гарантира, че Интернет е основно човешко право. Договорът вече е подкрепен от големи компании като Facebook и Google, както и неправителствени организации, институции.
"Интернет е за всички и ако е за всички, то тогава и договорът трябва да бъде за всички", казва Бърнърс-Лий. Това означава, че не може да се очаква само няколко компании и институции да обявят, че ще го спазват. Нужни са активни усилия от всички, включително хората, за да може Интернет да се запази отворен и свободен.
Интернет все още не е спасен от "унищожение"
Социалните мрежи са като "поведенчески кокаин"
Също така договорът обръща внимание и на защитата на личните данни на хората, което засяга компаниите и институциите. Към правителствата има и допълнително изискване да гарантират, че целият Интернет ще е винаги достъпен и няма да ограничават достъп до сайтове или данни. Също така трябва да се гарантира неутралността на трафика.
Според Бърнърс-Лий има много работа, но и все още възможност Интернет да бъде спасен и върнат към корените си.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!