С оциалната мрежа Facebook е допуснала "гигантски дефект" в алгоритъма за определяне на качеството на съдържанието, съобщава онлайн изданието The Verge. Според неговите източници близо половината от всички видяни публикации в новинарските потоци на потребителите през последните поне шест месеца са били изложени на риск.
Това означава, че въпросните публикации не са били оценявани правилно за своята степен на достоверност и вреда. Проблемът е бил забелязан през октомври миналата година, когато в новинарските потоци се появил ръст на дезинформацията.
Алгоритъмът е трябвало да ограничава разпространението на публикации от потребители, страници и групи, които вече имат множество нарушения на правилата и това е било потвърдено от независимите проверители на факти, които работят с Facebook. Вместо това обаче алгоритъмът е правил точно обратното и е завишил вижданията на проблемните публикации с до 30% глобално.
Meta платила за очерняща кампания срещу TikTok
Първоначално инженерите на компанията не се успявали да намерят причината. След няколко седмици проблемът спрял сам, но се връщал на вълни през следващите месеци. Едва на 11-ти март т.г. причината е намерена и отстранена.
През това време се е извършвала и вътрешна проверка. Тя е показала, че алгоритъмът не е успявал да ограничи разпространението на голота, насилие или руски държавни медии.
Пред The Verge говорител на Meta потвърждава, че компанията е открила пет конкретни случая, които са довели до малки и временни промени на вътрешните статистики. Причината е била софтуерен бъг, който е породен от актуализация още през 2019 г., но се е проявил през октомври 2021 г. Компанията е категорична, че проблемът не е бил голям и не е създал значителна или дългосрочна вреда върху данните. Не е засягал и съдържанието, което е покривало изискванията за изтриване.
Мъск обмисля да създаде нова социална мрежа
Въпреки това правозащитни организации казват, че е нужна повече прозрачност. Те не смятат, че проблемът е умишлен. "В големи и сложни системи като тази, подобни бъгове са неизбежни и разбираеми. Но какво става, когато голяма платформа има такъв проблем? Как ще разберем? Трябва да има истинска прозрачност, за да се изгради система на отговорност, да можем да помагаме за откриване и решаване на проблемите по-бързо", казва Сахар Масачи от Integrity Institute и бивш служител на Facebook.
Интернет сделката между САЩ и ЕС ще спаси Мрежата
Идва ли ерата на сплинтернета и какво е това
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!