"Грандиозен лидерски провал", "изтормозен", "неразбиращ какво се случва". Това са само част от заглавията по адрес на Марк Зукърбърг през последните дни. Причини за това са нестихващите скандали около Facebook и обширни репортажи като този на в. The New York Times, които разкриват какво се е случвало вътре в компанията преди, по време и след повечето от тези скандали.
Пореден огромен скандал с Facebook, компанията отрича
Инсценировка ли беше най-голямата хакерска атака в историята на Facebook
Когато има много проблеми в една компания, отговорност за тях се очаква да поеме нейният ръководител. В случая това е Марк Зукърбърг, който е едновременно председател на борда на директорите и изпълнителен директор. Той разполага и с решаващия глас за всичко в компанията, което на хартия го прави несменяем освен ако сам не пожелае това.
Чат ботовете – знаете ли с кого си говорите във Фейсбук
Facebook на съд заради сексистки обяви за работа
По-рано тази година Зукърбърг вече трябваше да отклонява призиви да се оттегли след скандала с Cambridge Analytica. Още тогава той обяви, че не планира да се оттегля и не смята, че трябва да оставя компанията и е по-важно да остане и да я преведе през трудния период. Тогава призивите заглъхнаха но не и скандалите.
А репортажът на New Tork Times, който е базиран на интервюта с 50 души, показа, че Зукърбърг на моменти е подценявал скандалите, не е показвал загриженост за тях и е прехвърлял отговорността на други. Той и дясната му ръка във Facebook, оперативният директор Шерил Сандбърг, били "твърде разсеяни от личните си проекти" и не обръщали особено голямо внимание. Междувременно Зукъбръг искал да се съсредоточи върху технологиите и да остави политиката на Сандбърг.
Зукърбърг никак не харесал и критиките от изпълнителния директор на Apple Тим Кук. Той дори наредил на ръководството на Facebook да спрат да използват iPhone и да използват само устройства с Android. Официалният аргумент бил, че тази операционна система се използва от много повече хора. Зукърбърг бил "бесен" от критиките, не смятал, че те са основателни, нито че скандалите са повод за притеснение или кой знае какъв проблем.
Facebook публикувал личните постове на 14 млн. души
Facebook не иска да говори за данните, които има
Официалният отговор на Facebook отхвърли всички тези обвинения. Компанията заяви, че и Зукърбърг и Сандбърг са посветени на решаването на проблемите, ползването на Android е "окуражено", но не задължително и др. Самата Сандбърг допълни, че е допуснала грешки, не е знаела за някои от дейностите на компанията, въпреки че е трябвало и си е взела поука.
След това втори репортаж, този път от The Wall Street Journal, отново изостри ситуацията. В него се твърди, че Сандбърг се е страхувала за работата си след скандала с Cambridge Analytica, защото Зукърбърг я обвинил лично за случилото се и че тя трябвало да бъде по-агресивна и настъпателна в битката срещу неправомерното съдържание и нарушителите, особено във времето след скандала и политически отзвук от него.
Всичко това насочва вниманието отново към Зукърбърг. Инвеститорите го критикуват, че той не отговаря пред никого и е добре поне да освободи председателския пост, който да се заеме от независим представител. По този начин ще има не само поделяне на отговорностите, но и ще се създаде ситуация, в която Зукърбърг ще трябва все пак да съгласува решенията си с някого.
Това обаче е малко вероятно да се случи. През пролетта Зукърбърг обяви, че именно факта, че не трябва да отговаря пред никого му позволява да взима трудните за компанията решения, които иначе биха били спирани от инвеститори, акционери и други лица. Поведението му зад кулисите обаче го поставя в деликатната ситуация отново да влиза в обяснителен режим.
Facebook ще се бори с фалшивите новини в България
"Лидерите, способните лидери, не правят това, което Зукърбърг е направил по време на бедствията, върху които имат директен поглед. Те не се крият и не отричат. Те не прехвърлят вината", коментира анализторът Маргарет Съливън от в. The Washington Post.
Зукърбърг може да не съзнава колко голяма е неговата отговорност. Услугите на компанията му се използват от близо 2 млрд. души по целия свят. Facebook влияе не само на ИТ бранша, но и на световното общество като цяло. Проблем с Facebook може да има последици за обществото, което се вижда от проблемите около опитите за манипулации на мнението, пропагандата, кражбата на данни.
Зукърбърг: Facebook е в оръжейна надпревара с Русия
Зукърбърг се извини пред Сената на САЩ
Компанията и Зукърбърг казват, че са наясно с това и искат да се концентрират върху правенето на добро за обществото. Поне за сега изглежда, че са твърде заети с с решаването най-вече на собствените си проблеми и им е трудно да постигнат дори това.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!