К омпютърът, интернет, мобилните телефони са три технологични разработки, които имаха огромна роля в развитието и промяната на целия свят към по-добро. Същото може да постигне и изкуственият интелект, ако бъде разработен и използван правилно.
Това казва Бил Гейтс в своя сайт в пространен анализ, в който казва, че е започнала ерата на изкуствения интелект (AI). Гейтс казва, че през живота си е видял две технологии, които е сметнал за революционни. Първата е графичният потребителски интерфейс, който се превръща в основа на операционните системи. Това е станало през 1980 г.
Втората е видял миналата година по време на среща с OpenAI. "Срещам се с тях от 2016 г. и бях много впечатлен от прогреса им. Затова им дадох предизвикателство в средата на 2022 г.: да обучат изкуствен интелект, който да премине изпит по биология на Advanced Placement. Да може да отговаря на въпроси, за които не е предварително обучен. Този тест не иска просто да кажеш фактите, а да мислиш критично", казва Гейтс.
През септември 2022 г. Гейтс пита OpenAI как върви подготовката за изпита. "Гледах с изумление как питаха техния модел GPT 60 въпроса от изпита и той отговори правилно на 59 от тях. След това написа и превъзходни отговори на 6 отворени въпроса от изпита. Външен експерт оцени теста и GPT получи най-високата възможна оценка, еквивалент на "отличен 6", казва Гейтс.
ChatGPT застрашава 19% от професиите в САЩ
Според Гейтс изкуственият интелект може да намали неравенството по света, ако се използва правилно. С помощта на AI може да се решат редица проблеми, да се помогне в образованието на децата, да се открият решения за климатичните промени, да се намерят нови възможности за бизнес и развитие.
"Всяка нова технология, която носи толкова промени, неизменно ще притесни хората и това се случва и с изкуствения интелект. Разбирам защо е така - тя повдига важни въпроси за работната сила, правната система, личното пространство, безпристрастност и други. AI прави и фактологични грешки и може да "халюцинира", казва Гейтс.
Според него това са проблеми, които могат да се адресират постепенно. По-големите рискове с AI са най-вече как хората ще използват технологията, тъй като със сигурност ще има и опити тя да се използва за нечисти цели. Правителствата и частният сектор трябва да работят заедно, за да намалят риска, казва Гейтс.
"Суперинтелигентният AI е в нашето бъдеще. В сравнение с компютър, нашите мозъци работят със скоростта на охлюв. Електрически сигнал в мозъка се движи с 1/100 000 от скоростта на сигнал в силициев чип", допълва той.
Китайският отговор на ChatGPT се казва ERNIE Bot
Microsoft: Грешките на AI може да са полезни
Гейтс предлага принципи, които да се заложат в развитието на AI. Първият е баланс между страховете от вредите на AI, които са разумни и валидни с предимствата на AI за живота на хората. Вторият е съвместна работа с институциите, за да може да има правилна регулация и финансиране на AI проекти.
"Отвореният" изкуствен интелект се "затваря"
"Накрая, трябва да помним, че сме едва в началото на това, което AI може да постигне. Каквито и ограничения да има днес, те ще изчезнат преди да се усетим", казва Гейтс.
Microsoft представи по-умни търсачка и браузър
Наследникът на ChatGPT е още по-умен и "визуален"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!