Г одини наред се препоръчва да се избягва използването на безплатните WiFi мрежи със свободен достъп. Причината е, че не се знае кой може да проследява трафика и да открадне данните на свързаните в тази мрежа потребители.
Хакери активно използват уязвимост в Internet Explorer
През последните години обаче технологиите напреднаха доста. Навлязоха повече и по-сигурни методи, защитите на връзките се подобри. А сега започва и навлизането на новото поколение на WiFi. Затова въпросът дали свободно достъпните WiFi мрежи все още са опасни отново е на дневен ред.
Какво трябва да знаем за "края" на Windows 7
Microsoft спира поддръжката на Windows 7
Оказва се обаче, че все още няма единно мнение по въпроса. Онлайн изданието HowtoGeek отбелязва, че наскоро някои експерти влязоха в задочен спор по темата.
Неправителствената организация EFF (Electronic Frontier Foundation) например обяви, че публичният WiFi "е много по-безопасен, отколкото си мислите". Тя дава за пример именно навлизането на повечето технологии за сигурност, все по-масовото използване на криптирана HTTPS връзка от сайтове и приложения и т.н.
Няколко дни по-късно обаче, през тази седмица, компанията за киберсигурност Contrast Security отговори, като обяви, че публичният WiFi "всъщност все още е много опасен". Според Contrast Security все още има много пробиви в сигурността на HTTPS, много проблеми с дигиталните сертификати за сигурност и множество уязвимости в операционните системи.
Microsoft пусна много важен ъпдейт за Windows 10
Когато потребител се свърже в такава публична WiFi мрежа, всички тези недостатъци на сигурността улесняват хакери, които може също да са свързани в тази мрежа, да получат достъп до комуникацията, файловете и/или устройството. Към това от компанията добавят и факта, че повечето потребители не използват достатъчно силни и сложни пароли, пренебрегват базови правила за киберсигурност и дори не подозират за повечето проблеми и уязвимости на устройствата си.
Означава ли това, че човек наистина не трябва да използва публичен WiFi? И, да, и не. Ако се използва служебно устройство и се върши работа с фирмени или лични данни, то тогава действително би било по-сигурно да не се свързва това устройство към подобни мрежи. Или ако е наложително, то е препоръчително да се използва добра VPN услуга.
VPN-ът също е добра идея и за крайните потребители. Също така не трябва да се използва електронно банкиране, онлайн пазаруване или други подобни услуги през подобни публични мрежи. Препоръчително е и потребителят да отдели малко време и усилия, за да обнови софтуера на устройството си и да прегледа настройките да сигурност и да ги настрои според оптималните си нужди.
5 съвета за по-добра лична киберсигурност
Рисковете в публичните WiFi мрежи действително са по-малки, но все още ги има. Прилагането им е сложно и изисква твърдо решени хакери, но това не означава, че някои няма да реши да пробва уменията си и в по-малка и непопулярна квартална свободна WiFi мрежа. Затова човек трябва да има едно наум винаги и да преценява кога и за какво ще изполва подобна Wifi мрежа.
4 начина да подобрим сигурността на Windows 10
Алтернативи на паролата за профилите в Windows 10
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!