К омпютърните игри са полезни не само за забавление. Всъщност, компаниите, които разработват автономни автомобили, ги използват за тестове, съобщава агенция Bloomberg.
Конкретно става дума за играта Grand Theft Auto V (GTA V). Тя е една от най-популярните в историята с над милиард долара приходи. Играта има т.нар. отворен свят, в който позволява на играча да прави почти всичко. Тя се откроява и с доста добре развита система за градски трафик, като има трамваи, влакове, метро, автобуси и най-различни превозни средства по улиците на града. Освен това поведението на виртуалните шофьори е доста разнообразно и се старае да спазва основните пътни правила.
Напълно автономният автомобил на BMW ще е готов през 2021 г.
Това е визията на Toyota за градска мобилност през 2030 г.
Играта има и друго предимство. Чрез малко модификации тя позволява повтарянето на една и съща ситуация множество пъти. И всичко това може да се извършва виртуално и без нужда от специални средства, терен, допълнителна подготовка. Така могат да се тестват много повече и разнообразни казуси за много по-малко време. В GTA V има 262 различни превозни срества и над 1000 непредвидими като поведение различни пешеходци и дори животни. Има и готова симулация на 14 различни метеорологични обстановки, които осезаемо влияят върху поведението на превозните средства на пътя, както и разнообразна инфраструктура и различни по вид и размер кръстовища.
Google и Uber в остър съдебен спор заради автономните коли
Google няма да махне воланите от автомобилите си
Виртуалният град не може да замени тестовете в реалния свят. Той обаче дава практична възможност за трупане на базова информация, коментира Алейн Корнхаузер от Университета в Принстън, който също има екип за разработка на автономни превозни средства.
Apple си постави 1 година срок за автономния си автомобил
Компании като Waymo на Google например имат свои виртуални симулации. В тях също се тестват най-различни сценарии, като събраната от тях информация след това се взима и прилага в реална обстановка. След това новооткритите проблеми се взимат и тестват отново във виртуалния свят. Целта е да се проучат възможно най-много сценарии и възможности за развитие на една и съща ситуация дори и тя да е почти непредвидима. Всичко това трябва да даде максимално много информация на автономните коли, за да могат те да се справят в ежедневния трафик, където действията на шофьорите са наистина непредвидими.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!