Залогът на VW от $50 млрд. на електромобилите
Volkswagen ID.3 First Edition   
Източник: Volkswagen

П о време на голямо автомобилно изложение, Volkswagen AG обикновено се представя като едно голямо, щастливо семейство, в което всеки член – било то Seat, Skoda, VW, Audi, Porsche, Lamborghini или Bugatti - получава равно време с останалите, за да представи своите новости. Но не и по време на салона във Франкфурт през септември, където цялата пресконференция бе посветена на един единствен модел: електрическият хечбек ID.3. Друг модел на щанда на марката и нямаше.

Докато журналисти и специалисти от бранша се събираха в залата, на големи видео стени течаха кадри на зелени планини, птици чуруликаха щастливо. Светлините загаснаха и на сцената се появи трио ID.3. На зрителите Херберт Диес заяви: „Това е електрически автомобил за хората, който ще превърне електрическата мобилност от нишова в масова.”

Това е гигантски залог за производителя, който търси преоткриването си четири години след признанието, че е лъгал с тестовете за вредните емисии на своите дизелови двигатели. Скандал, който коства на VW над $30 млрд. до момента. Това болезнено събитие даде началото на пълно преосмисляне за компанията, която заяви, че ще инвестира почти $50 млрд. в електромобили, повече от всеки друг производител.

Началото поставя именно ID.3, първият от поне 70 електрически автомобили, които концернът ще разгърне с тази колосална инвестиция. Производството на модела започва през ноември, а през 2020 г. два завода в Китай ще се присъединят, с което годишният производствен капацитет на ID.3 ще стане по-голям от общите продажби на Tesla в историята й.

До 2022 г. компанията очаква да има осем завода по света, в които ще се произвеждат BEV модели (100% електромобили).

Диес, който стигна върха на VW, като преди това натрупа нужния опит в BMW AG и Robert Bosch, е обещал на мениджърите, че електрическата офанзива ще помогне пазарната стойност на VW да се удвои до 200 млрд. евро, твърдят запознати.

Електромобилите са почти двойно по-скъпи от конвенционалните модели

SUV са повишили драстично консумацията на петрол и емисиите парникови газове

Моментът не изглежда много подходящ за цялата тази инвазия. Експерти твърдят, че се задава голяма финансова криза, а продажбите в Китай падат драстично. Между Китай и САЩ върви безпрецедентна търговска война, в която наскоро бе въвлечена и европейската автомобилна индустрия. Около Брекзит още няма никаква яснота.

Пишем това само няколко часа преди официалната премиера на новия VW Golf VIII, която ще се състои в 19,30 ч българско време. Защото, макар ID.3 (с цена около $30 000 и 360 км пробег) да е насочен срещу Tesla Model 3, вероятно най-голямата му конкуренция ще дойде именно от Golf. Но и самият Golf е пример за промяна, когато нещата се направят по правилния начин. VW стана световна марка след Втората Световна война, когато Beetle печелеше милиони фенове по света. Но през 1974 г. компанията представи Golf, който я изведе до върха на европейската автомобилна индустрия. Прилагайки същия фокус върху масираната е-кампания, „VW може да премине през предизвикателството СО2 като победител,” казва Том Нараян, анализатор в RBC Capital Markets. “ID.3 е крайъгълният камък за цялото това нещо.”

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Междинната стъпка по пътя към пълна електрификация: BMW 530e (тест драйв)

Honda ускорява плановете за електрификация

Първото електрическо Volvo идва с 408 к.с. и 400 км пробег

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Свят Преди 1 час

Песков също така каза, че Кремъл все още не е бил информиран за резултатите от последните преговори

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

Свят Преди 4 часа

Съгласно ревизираните планове производителите на автомобили ще трябва да постигнат намаление на емисиите с 90 на сто

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Свят Преди 5 часа

Според него причината за отстраняването му е, че е говорил открито и публично

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Свят Преди 6 часа

Росен Желязков заяви подкрепа за Пътната карта за европейска отбранителна готовност 2030 г.

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Свят Преди 7 часа

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Любопитно Преди 7 часа

На 56 години Дженифър Анистън разкрива, че тайната на стегнатото ѝ тяло и младежкия ѝ вид са редовните силови тренировки, тъй като мускулите дават енергия, увереност, по-добро здраве и по-дълъг живот

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Любопитно Преди 7 часа

Дилън Броснан, най-големият син на Пиърс Броснан, уверено излиза от сянката на известния си баща, утвърждавайки се като модел с характерен ретро стил, музикант и актьор с участия в киното и телевизията, докато редовно привлича внимание и с публичните си появи редом до холивудската звезда

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Свят Преди 7 часа

Самотна майка създаде кампания за дарения за нова чанта и телефон, след като изгуби своите по време на стрелбата на плажа Бонди

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

България Преди 7 часа

Според Таков, решението днес минава през диалог с държавата

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Свят Преди 7 часа

Откакто пристигна в испанската столица Килиан Мбапе има 70 гола в 81 мача

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

България Преди 8 часа

Сред задържаните е и оперативният полицай Юлиян Бързашки, както и разследващата служителка на МВР Луковит Милена Ботева

Русия забрани „Дойче веле”

Русия забрани „Дойче веле”

Свят Преди 8 часа

Телевизионният оператор вече беше обявен за „чуждестранен агент“

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

България Преди 8 часа

СГП, МВР и ДАНС удариха организирана престъпна група за изпиране на пари от трафик на наркотици

<p>ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Тръмп</p>

ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Доналд Тръмп

Свят Преди 8 часа

Медията се извини на Тръмп през ноември, но отхвърли исканията му за обезщетение и не се съгласи, че има „основание за иск за клевета“.