П реди да се затичаме, първо трябва да направим първите, малки крачки. ID.3 бе първата рожба в новото електрическо семейство на Volkswagen, с която започна най-голямата трансформация в историята на компанията. Първите три бяха съпроводени с радост, вълнение, падания и ставания, първите стъпки. Обновеният ID.3 вече е у нас, а с него Volkswagen ще се опита да се затича към електрическото бъдеще, към което е отправил взор през последните години.
Сещам се за изненадата ми преди време, когато Hyundai обяви, че иска да стане доставчик на решения за интелигентна мобилност. Какво е общото между Hyundai и Volkswagen ли? Нищо, просто това е още един пример за стремежа на компаниите да се променят.
Като част от стратегията си ACCELERATE, VW иска да стане софтуерно базиран доставчик на услуги за мобилност с нулеви вредни емисии. Даже ми беше трудно да го преведа.
Преди да стигна до софтуера, донесъл доста проблеми на VW до момента, нека отдадем нужното внимание на хардуера, защото държа все още на това, че Volkswagen е преди всичко производител на автомобили.
Истината е, че промените по хардуера са минимални и трудно забележими. Въздухоотворите за охлаждане са увеличени, формата на предната броня е леко променена, а предният капак вече е изцяло в цвета на купето, заради което изглежда по-голям, като е премахната черната ивица под челното стъкло.
Отворите отстрани носят своя принос за допълнителното визуално издължаване на автомобила. Но те играят и много важна роля: за оптимизация на ключовата характеристика в един електромобил: аеродинамиката.
Да, батерията е изключително важен фактор, незаобиколим, но аеродинамиката оказва най-голямо влияние за консумацията на електричество. Над 60% от разхода при движение по магистрала се оформя от аеродинамиката. Затова е повече от разбираемо, че дизайнерите са наблегнали на този факт при изчистване линиите на ID.3.
Аеродинамиката е оптимизирана с по-добро насочване на въздушните потоци около предните колела. Активната „щора” в предницата се отваря само когато мотора има нужда от охлаждане. Своят принос имат стръмно наклонени А-колони, плавната линия на покрива и изтеглени С-колони.
Резултатът е отличният коефициент на въздушно съпротивление от 0,263. Аеро джантите също помагат.
Стандартно моделът се предлага с 18-ки във версия Pro, а това изпълнение е Pro S, което ще рече, че размерът им вече е 19 цола стандартно. Но тук, за разкош, размерът им е 20 цола!
И за да не бъдат грозно надрани в някой бордюр, VW предлага и опцията за автоматизирано паркиране Park Assist Plus.
Цветовете също трябва да бъдат отбелязани. Шест са металиците, включително лансиращият цвят Dark Olive Green, но той идва срещу допълнителни 1912 лв.
В списъка с опциите са и матричните IQ. Light фарове. Те са основната и най-важна част от екстериорния пакет Plus, който идва за „скромната” цена от около 5500 лв. В него влизат още затъмнени задни стъкла, LED стопове с динамични мигачи, динамично регулиране на дългите светлини Dynamic Light Assist и Адаптивната система за електронно регулиране на окачването DCC.
Най-важните промени са вътре. Те са видими и освен това – сетивни. Казвам сетивни, защото се усещат. Говоря за качеството на материалите, което е на много по-високо ниво от преди.
От Volkswagen са се вслушали в обратната връзка от клиентите си и са направили ID.3 да изглежда така, както публиката очакваше.
Материалите са станали по-приятни на допир, седалките са чудесни и като визия, и като усещане, и са стандартни. Тази конкретна микрофибърна тапицерия не е стандартна. В състава й влиза 71% рециклиран материал, добит от пластмасови отпадъци.
В интериора на ID.3 няма материали с животински произход, за сметка на това има много рециклирани и рециклируеми материали, нещо, с което VW много се гордее.
Цялото ревю но обновения Volkswagen ID.3 четете на CarMarket.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!