Всяко пето BMW ще е електрическо през 2023 г.
BMW iX   
Източник: BMW

Г ерманият производител на луксозни автомобили планира да ускори производството на електрически автомобили, разкрива изпълнителният директор Оливер Ципсе при ежедневника Augsburger Allgemeine.

“Увеличаваме съществено броя на електрическите автомобили. Между 2021 и 2023 г. ще произведем четвърт милион повече електрически автомобила от първоначално планираното,” заявява Ципсе пред изданието, цитирано от Reuters.

BMW иска всяка пета кола да се задвижва от електрически мотор до 2023 г. Това е огромен скок спрямо сегашните 8%.

Топ мениджърът обръща сериозно внимание и за зарядната инфраструктура. “От днес насетне в употребя трябва да влизат 15 000 части и около 1300 обществени зарядни точки. За жалост сме много далеч от тези цифри.”

Най-важните нов електромобил, който BMW предстои да лансира, е iX. Познат отдавна като iNext, електрическият SUV ще се изправи срещу Mercedes-Benz EQC и Audi e-tron. Той е идентичен по размер с Х5, но разчита на батерия с капацитет 100 kWh, която трябва да му гарантира пробег от порядъка на 500 км. батериите захранват два електромотора, които генерират 496 к.с., достатъчни да ускорят кросоувъра до 100 км/ч за под 5 секунди.

Друг важен електромобил е i4, седан, който ще се конкурира с Tesla Model 3, като най-мощната версия ще предлага 530 к.с. мощност.

В началото на ноември компанията обяви, че променя стратегията си и ще разработи собствена платформа за електрически модели, която ще се използва в новия завод в Унгария от 2025 г. С това съобщение BMW се разграничи от предишната си философия, концентрирана върху производството на автомобили с различен вид задвижване на една платформа, на една поточна линия.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обзор на 2020 г.: най-важната дума е електрификация

От Русия с любов: Lada Niva Travel

Това е истински фен: на 80 години да си купиш Porsche №80

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Русия с позиция за изборите в Румъния

Русия с позиция за изборите в Румъния

Свят Преди 10 минути

Песков: Изборите бяха меко казано странни

Арестуваха българин на 15 г. за нападение в Инсбрук

Арестуваха българин на 15 г. за нападение в Инсбрук

Свят Преди 1 час

Жертвата е с тежки наранявания по лицето и е настанен в болница

<p>Кой може да протестира и какви са правилата у нас</p>

Кой може да протестира и какви са правилата у нас

България Преди 1 час

Ето отговорите на най-важните въпроси за стачките според българските закони

Весела Лечева

Официално: МОК вписа Весела Лечева като председател на БОК

България Преди 2 часа

От днес на страницата на МОК като президент на Българския олимпийски комитет е записана легендарната ни състезателка в спортната стрелба, вместо Стефка Костадинова

<p>Променят държавния бюджет заради транспорта в София</p>

Желязков за транспорта в София: Предложих преструктуриране в централния бюджет

България Преди 2 часа

Желязков: Синдикатите ще убедят своите членове от утре да се възстанови нормалното функциониране на градския транспорт в София

The Voice Cast: Ивана Динева и Галин Найденов за офис флиртове и звездни приключения

The Voice Cast: Ивана Динева и Галин Найденов за офис флиртове и звездни приключения

Любопитно Преди 2 часа

Темата за офис флирта и дори краткотрайните авантюри не остана подмината

Служители на областната управа влязоха в сградата на Централния съвет на ДПС

Служители на областната управа влязоха в сградата на Централния съвет на ДПС

България Преди 2 часа

Джейхан Ибрямов от ДПС-ДПС обяви, че служителите изпълняват заповед на областния управител за принудително изземване на сградата

о

Математик и граждански активист: Кой е новият президент на Румъния

Свят Преди 2 часа

Дан се включва активно в борбата срещу разрушаването на архитектурното наследство и неконтролираното строителство в столицата

Мелони потвърди подкрепата си за усилията на Тръмп за Украйна

Мелони потвърди подкрепата си за усилията на Тръмп за Украйна

Свят Преди 2 часа

Тя е разговаряла по телефона с американския президент

Финалът на “Като две капки вода” - историческо събитие за българската телевизия и рекорден зрителски интерес

Финалът на “Като две капки вода” - историческо събитие за българската телевизия и рекорден зрителски интерес

Любопитно Преди 3 часа

40 000 души на стадион “Васил Левски” и още над два милиона и половина зрители на NOVA следяха грандиозното събитие

СО осигурява транспорт за зрелостници и квестори за матурите на 21 и 23 май

СО осигурява транспорт за зрелостници и квестори за матурите на 21 и 23 май

България Преди 3 часа

Очаква се да бъдат обслужени до 400 зрелостници и квестори, с маршрути, съобразени с индивидуалните адреси и часове на явяване

Air Force One

Мистерията Air Force One – защо е толкова важен за САЩ

Свят Преди 3 часа

Отговорът дава журналистът, който е летял над 250 пъти с Air Force One

Ново развитие по делото за апартамента на Янка Ушколова

Ново развитие по делото за апартамента на Янка Ушколова

България Преди 3 часа

Делото започна по жалба на 90-годишната Ушколова, като е предявен иск за отмяна на решение на Софийски търговски арбитражен съд

Колко струва абитуриентската нощ

Колко струва абитуриентската нощ

България Преди 3 часа

За да изглежда блестяща една абитуриентка в деня на бала, се изисква по-ранна подготовка