Вносът на коли – заплаха за националната сигурност на САЩ
Източник: netinfo

А ко в случая с Huawei може да се търси логика, то следващото изявление на Доналд Тръмп не изглежда толкова логично. Президентът на САЩ заяви, че отделни транспортни средства и резервните части за тях, внасяни в САЩ от Европейския съюз, Япония и други държави, представляват заплаха за националната сигурност. Тръмп натовари администрацията си да проведе преговори за отстраняване на тази заплаха. За преговорния процес той даде срок от 180 дни. Ако след изтичането му не бъде взето решение, той сам ще прецени дали да се предприемат по-нататъшни действия.

Този ултиматум може да се разчита като заплаха от налагане на вносни мита за автомобилите в размер на 25%.

Това твърдение на Тръмп се базира на отчет на Министерството на търговията, което е стигнало до извода, че вносът на автомобили и някои автомобилни части заплашват да нанесат ущърб на националната сигурност на САЩ. Причината е, че военното превъзходство и отбранителната способност на страната зависят от конкурентоспособността на родната автомобилна промишленост, а вносът ограничава разходите за изследвания и разработки.

Германските автомобили са заплаха за националната сигурност на САЩ

Тръмп не се спира, иска 25% мито за европейските коли

Независимо от акцента върху националната сигурност, проблемът се свежда до пари и пазарен дял. А делът на американските автомобилни производители на световния авто пазар е спаднал от 36% през 1995 г. до едва 12% през 2017 г. Американската администрация казва, че делът на автомобилите родно производство на пазара в САЩ възлиза на само 22%.

Въвеждането на ограничителните вносни мита, твърдят анализатори, ще навреди на всички страни в процеса, като ще навредят на американските работници и ще увеличат разходите за потребителите.

След като миналата година бяха въведени „тарифите на Тръмп“ върху стоманата и алуминия, законодателите търсят възможности да ограничат правомощията на президента за въвеждането на подобни тарифи, позовавайки се на „заплаха за националната сигурност“. Те искат подобни заплахи да влязат в правомощията на Конгреса, а по-лекият вариант е, подобни решения да не може да се взимат без решение на Конгреса.

Интересното е да се отбележи, че Южна Корея е изключена от списъка със страните, заплашващи националната сигурност на САЩ.

На този фон идва новината, че Ford планира да съкрати 7000 човека от работната си сила в целия свят, като 2400 ще са американци. С този ход ще бъдат спестени $600 млн. годишно. В същото време Automotive News, позовавайки се на свои източници, твърди, че General Motors води преговори за продажбата на своя главен офис в Renaissance Center (Детройт). В края на ноември 2018 г. концернът обяви плановете си за преструктуриране. Той предвижда съкращаване на щата в Северна Америка с 15%: 4000 работници и закриване на пет завода. С 25% ще бъда съкратен и ръководния състав.

Тези факти само показват в колко тежко състояние са двата американски колоса, а зад мерките на Тръмп може би се крият други подбуди.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Най-тежката книга в света: 30 кг история на Bentley и цена $250 000

Така ще изглежда интериорът на новия Volkswagen Golf

Най-(не)надеждните автомобили: изненадите са големи

Бригадир към ВиК работници: - Вие засега копайте тук, а аз ще отида да проверя къде трябва!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Карлос Насар: Треньорът ми загина, идвайки към мен

Карлос Насар: Треньорът ми загина, идвайки към мен

България Преди 1 минута

Шампионът призна, че покойният Илиев има основна заслуга за възпитанието му и изградения характер

Снимката е илюстративна

Родители в Тексас, обвинени, че са погребали сина си с аутизъм в двора, твърдят, че той е починал в болница

Свят Преди 4 минути

Въпреки твърденията на родителите, властите не откриват никакви медицински записи за смъртта му

Автомобил се вряза в охранителната бариера на Белия дом (СНИМКИ)

Автомобил се вряза в охранителната бариера на Белия дом (СНИМКИ)

Свят Преди 36 минути

От "Сикрет Сървис" съобщиха, че шофьорът е арестуван, а автомобилът е проверен

Обявяват присъдата на изнасилвача Йохан Стелингверф

Обявяват присъдата на изнасилвача Йохан Стелингверф

България Преди 36 минути

Подсъдимият е бил издирван за изнасилване и в Малта

Шофьорите с хитрост измислиха как да избегнат тол камерите от Кресна до Сандански

Шофьорите с хитрост измислиха как да избегнат тол камерите от Кресна до Сандански

България Преди 51 минути

Все повече шофьори предпочитат стария път Е-79, за да избегнат глобите за средна скорост на автомагистрала „Струма“, но това повишава риска за селата по трасето

“Страшни” премиери по KINO NOVA

“Страшни” премиери по KINO NOVA

Любопитно Преди 56 минути

Шест интригуващи заглавия ще направят дебюта си за Хелоун

„Едната е никой, другата е Първа дама“: Защо Ивана Тръмп ненавиждаше Марла Мейпъл

„Едната е никой, другата е Първа дама“: Защо Ивана Тръмп ненавиждаше Марла Мейпъл

Любопитно Преди 57 минути

Ивана и Тръмп поддържаха позитивни отношения чак до смъртта ѝ през 2022 г.

Мъж и жена загинаха при катастрофа в Ямболско

Мъж и жена загинаха при катастрофа в Ямболско

България Преди 1 час

Инцидентът е станал между селата Недялско и Иречеково в община Стралджа

"Обнови Европа" изпраща в България мисия за върховенството на правото

"Обнови Европа" изпраща в България мисия за върховенството на правото

България Преди 1 час

Евродепутатите ще посетят София и Варна, а след това ще изготвят доклад и ще го предадат на Европейската комисия

Комисия ще одитира годишните финансови отчети на Сметната палата

Комисия ще одитира годишните финансови отчети на Сметната палата

България Преди 1 час

В състава ѝ са включени представители от всички парламентарни групи, както и двама регистрирани одитори

<p>ГЕРБ ще предложи Рая Назарян за председател на НС</p>

Борисов: Ще предложим Рая Назарян за председател на парламента

България Преди 1 час

За нас е задължителна ротацията на този пост, отбеляза той

<p>16 401 случая на варицела от началото на годината, въвеждат задължителна ваксинация</p>

Регистрирани са 16 401 заболели от варицела от началото на годината, МЗ въвежда задължителна ваксинация

България Преди 1 час

Най-засегнати са децата от 5 до 9-годишна възраст, които представляват над 80% от заболелите

Том Ханкс се вози инкогнито в нюйоркското метро

Том Ханкс се вози инкогнито в нюйоркското метро

Любопитно Преди 1 час

Това не е първият път, когато Ханкс е забелязан да се вози в метрото през последните седмици

Митов за нападението срещу прокурор Иво Илиев: Работи се по всички версии

Митов за нападението срещу прокурор Иво Илиев: Работи се по всички версии

България Преди 1 час

Единствено прокуратурата може да разреши разпространяването на детайли по досъдебното производство, заяви той

Разкриха как принц Андрю живее в разкош без месечен наем и доходи

Разкриха как принц Андрю живее в разкош без месечен наем и доходи

Свят Преди 1 час

Кралят прекрати всякаква финансова подкрепа за брат си, и все още остава неясно как Андрю покрива разходи като тези за сигурност и изискването за поддръжка на имота