С лед като на два пъти бе обявявано, че Великобритания ще изтегли забраната за продажба на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене (първо 2035 г., а след това 2032 г.), Борис Джонсън официално обяви, че тази забрана ще влезе в сила през 2030 г., 10 години по-рано от първоначално предвидената дата. Това решение е част от нов план от 10 точки за „зелена индустриална революция”.
Все пак политиците ще оставят вратичка за двигателя с вътрешно горене. Тя е свързана с плът-ин хибридите, които ще получат гратисен период до 2035 г., но само ако могат да покрият „съществен пробег” на ток. Въпросният пробег обаче не се уточнява към момента. Ясно е, че след 10 години британците няма да могат да регистрират нови автомобили, задвижвани само с двигател с вътрешно горене. Това решение следва взетото от Ирландия, която също ще забрани продажбата на конвенционални автомобили с ДВГ през 2030 г.
ЕС може да убие двигателя с вътрешно горене още през 2025 г.
Със „зелената индустриална революция” Борис Джонсън иска да се бори срещу климатичните промени и да открие нови работни места, например в енергийния сектор, като запази тези в автомобилния сектор (доколкото е възможно). Правителството говори за около 250 000 „зелени работни места”. Плановете са да бъдат инвестирали 12 млрд. британски лири (13,4 млрд. евро) до 2030 г., като администрацията на Джонсън се надява, че частният сектор ще налее още три пъти повече над тази сума. Но критиците не смятат, че подобни суми са достатъчни за промяната, която се планува.
365% ръст на е-колите в Германия за октомври
Забраната на конвенционалните автомобили в полза на електрическите ще бъде подпомогната от правителството по следния начин. Инвестиция от 1,3 млрд. британски лири (1,45 млрд. евро) за разширяване на зарядната инфраструктура, както и 582 млн. лири (650 млн. евро) под формата на субсидии за закупуване на електромобили. Правителството планира също да подкрепи серийното производство на батерии за електромобили на родна земя с 500 млн. лири (559 млн. евро).
VW Group инвестира 73 млрд. евро в е-мобилност и дигитализация
Производството на водород (от възобновяеми и изкопаеми източници) ще бъде подкрепено с 500 млн. лири. Освен това се предвижда изглаждането на нова ядрена централа, която ще отвори до 10 000 работни места в Rolls-Royce и други производители. Планът предвижда забрана на отоплителни системи на природен газ за новите жилища от 2023 г.
Със забраната за продажба на нови конвенционални автомобили от 2030 г. Великобритания се нарежда веднага след Норвегия, която ще въведе тази забрана през 2025 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Rezvani Hercules 6x6: Богът на пикапите е с 1300+ „коня”
Студени досиета: 405 T16, предшественикът на най-мощното серийно Peugeot
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!