"Топ Гиър": Обичайните заподозрени
Източник: Топ Гиър
0

Какво определя външния вид на автомобилите? Аеродинамиката? Автомобилният спорт? Влиянието на школата Баухауз? Съвременната архитектура? Кристофър Едуард Бенгъл?

Вероятно сте чували да изтъкват всяко от изброените, а и някои други като най-важния фактор, влияещ на автомобилния дизайн, но държа да ви кажа, че има един несравнимо по-значим.

Става въпрос за Кралския колеж по изкуствата (RCA) в Кенсингтън, Лондон. Преди 40 години в това учебно заведение е открита магистърска програма по автомобилен дизайн - първата в света форма на академично обучение в тази област.

Да проектираш нов автомобил е сложна задача, а тази на преподавателите тук е още по-тежка - те формират специалистите, които придават облика на съвременния 4-колесен свят.

Всъщност през 80-те имаше период, в който човек можеше да види пряката връзка между двете. Всяка година вървеше изложение на завършващите, на което си струваше човек да запомни представените модели, защото след година-две можеше да открие фрапиращо сходни, макар и леко укротени силуети в концептуални модели, дело на същата кохорта от студенти, вече служители в автомобилни компании.

След още няколко години същите форми, но с още една степен по-кротки, се появяваха на пазара.

Днес е друго. Гостуващият лектор Сам Ливингстън опитва да обясни с две думи за какво става въпрос: "Налице е ясно изразена тенденция да няма различим стил на колежа. Задачата ни вече не е да насочваме ръцете им, докато скицират коли. Целта ни е да развием интелекта им така, че да могат да отговорят на два въпроса - какво правят и защо го правят?"

Ръководителят на програмата проф. Дейл Хароу дава обяснение за тази промяна: "Вече има много поколения дизайнери, завършили RCA, и всяко от тях е със свои собствени приоритети - някои залагат на ретро стила, други слагат акцент върху брандирането. Въпросът ми е: какво ще правим след това? Как може да направиш един атрактивен, секси продукт, при условие че на колата се гледа с лошо око?"

Според него този въпрос е изваден отново на дневен ред от икономическата криза - ако автомобилните компании се иска да оцелеят, те трябва да намерят отговор, а най-добре подготвени за това са хората от последното поколение възпитаници на колежа.

Сега предизвикателството е да променим плана за обучение така, че да формираме друг тип дизайнери, смята Хароу.

Главният преподавател Ричард Уинзор добавя: "Подходът към дизайна се променя. Основната част от работата вече е намирането и обработката на информация. Ролята на дизайнера става по-комплексна.

Работата му вече не е само да седи зад дъската и да чертае, а да бъде наясно с проблемите, пораждани от автомобила в съвременното общество, и с това как работата на дизайнерите влияе върху него."

И така по време на курса студентите биват "изстрелвани" навън в големия истински свят с премигващи очи, за да се запознаят с реалната  действителност в момента.

Обществени промени, тенденции в дизайна в автомобилната промишленост и извън нея, икономически показатели, технологични пробиви...

И да превърнат всичко това в полезна информация. Включва основно и работа в екип, след което обаче всеки от студентите трябва да вложи резултатите от изследването в собствената си творческа разработка. Колежът предлага и докторантура, при която студентите разглеждат проблемите на транспорта и дизайна в един по-генерален аспект.

"Става дума за поглед отвъд създаването на един автомобил към средата, в която той ще се използва, казва координаторът на изследователското звено Андрю Нейхъм. - Автомобилната индустрия вече няма нужда от дизайн "по шаблон".

В магистърския курс провокираме студентите да разчупят стереотипите. Творческата свобода и самоувереността са изключително важни на този етап от кариерата им. Те трябва да бъдат много взискателни към себе си и да умеят да използват резултатите от изследователската дейност."

За да отбележат 40-годишнината на колежа, тазгодишните студенти получиха от GM Европа задача, носеща названието "Бързо напред" - всеки от тях трябва да проектира "Опел"/"Воксхол" за времето след 40 години.

Те направиха заедно проучванията си за това как ще изглежда светът тогава, но разработките им бяха индивидуални. Като казвам това, имам предвид наистина индивидуални.

Представяйки проекта си, Хюнжун Парк споделя и своята философия: "Информация, съзнание и ефективност са нещата, които искаме, но именно те ни заробват - претоварват ни. Имаме нужда от любов и взаимодействие помежду си, за да пробием технологичния пласт, който ни обгръща все по-плътно. Тя има нужда от докосване и ласка."

Затова и колата му изглежда като човешко тяло. Тя представлява скрита под латексов лист танцьорка с подобни на автомобил контури. Наистина трябва да се види.

В действителност няколко от представените тук проекти буквално се променят пред очите ви. Моделът на Жуи Гуо се движи върху магнитно поле.

Корпусът на колата е от ламели, които се отварят и затварят, променяйки размерите й. Гарбиел Там е създал пикап, който се "оформя" около товара си. Автомобилът на Далибор Пантушек разцъфва като лале.

Моделът на Дейвид Сийзинг, наречен Modula пък е... модулен. Ананд Кришнан предвижда левитиращи коли, които се движат плътно една зад друга за намаляване на въздушното съпротивление, пояснявайки, че значение има не формата на отделните автомобили, а това как те изглеждат в летяща формация.

Мартен Валгрен пък е проектирал огромен бръснач, който се сгъва, за да се превърне в задвижвана от вятъра кола с вятърна турбина или генератор на вълни.

Две основни мисли изникват веднага в просмуканата с бензин глава на човека от 2009 г. Първо, голяма част от тези коли нямат волан - всъщност повечето нямат и колела.

Как ще се отрази това на удоволствието от шофирането? Студентите казват, че и техните глави са просмукани с бензин, но според тях за обикновените автомобили за ежедневието този въпрос не стои.

Те допълват, че могат да проектират спортни автомобили, но поставената задача е друга.

Второ, концепциите им изглеждат почти смехотворно футуристични. По време на откриването на специалността "Воксхол" произвежда модела HB Viva. Той, разбира се, не е разполагал с осем въздушни възглавници, катализатор или блутут, но със сигурност е предшественик на "Астра".

Определено можем да кажем, че еволюцията от първия до втория модел е доста по-малка отколкото от днешната "Астра" до един полиморфен безколесен автомобил, който се движи без шофьор по суша или вода и разполага с вятърно задвижване и електрогенератор.

Уинзор обаче не е склонен да отстъпва.

"Нормалният дизайн е едно, а тази задача има за цел да предизвика изследователските способности на студентите, да ги накара да извадят това, което се крие дълбоко в тях. Тези идеи винаги могат да бъдат "преведени" на обикновен език и да намерят практическо приложение."

Днес RCA обучава студентите си да обърнат внимание на всеки аспект от създаването на една нова кола, а не само да проектират красива обвивка за механиката и хората, които ще я използват.

Ако един дизайнер смята, че даден автомобил ще изглежда по-добре с нов облик, че има нужда от алтернативен тип задвижване или пълна интериорна промяна, то той трябва да може да защити позицията си.

"Целта ни е да ги подготвим за бъдещето, казва Хароу. - Те трябва да развият лидерски и презентационни умения. Ако очакваме да променят света, трябва да ги подготвим за това."

Възпитаници на колежа и техни разработки:

Питър Хорбъри
Превърна колите на "Волво" от ъгловати в елегантни, без това да се отрази на сигурността.

Мартин Смит
Имаше сериозно влияние в "Ауди", а след това и в "Опел"/"Воксхол". Сега влага енергията си във "Форд".

Мори Калъм
Неговата "Лагонда Виняле" бе сред звездите от изложенията през 90-те. Сега е важна клечка в "Мазда".

Джери Макгавърн
Създаде MGF и първия "Фрийлендър", а сега оглавява дизайнерския отдел в "Ленд Роувър".

Антъни Ло
Ръководи дизайнерския отдел на GM-Европа. Създаде удивителния "Сааб 9-X".

Йън Калъм
Революционизира "Астън Мартин", а сега прави същото в "Ягуар". Поредица от хитове.

Питър Стивънс
Най-големите му постижения са "МакЛарън Ф1"и "Лотус Елан". Един от най-търсените консултанти.

Джеф Ъпекс
Като шеф на дизайнерския отдел на "Ленд Роувър" придаде достойнство на тружениците 4х4.

Марек Райхман
След "Линкълн" той пристигна в "Астън Мартин" и направи "Рапид". Сега работи по "Лагонда".

Герт Хилдебранд
Главен дизайнер на "Мини", който развива любимия на мнозина силует в нови пазарни ниши.

 

 

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Василев: Стана ясно, че е имало договорка с президента

Василев: Стана ясно, че е имало договорка с президента

България Преди 2 часа

Василев: Договорът с „Боташ“ носи по 1 милион лева на ден щета за българската държава

Главчев се отказа от смяната на външния министър

Главчев се отказа от смяната на външния министър

България Преди 2 часа

Това научи NOVA неофициално от свои източници

Електроенергийна компания отвори първия си клиентски център в Пловдив

Електроенергийна компания отвори първия си клиентски център в Пловдив

България Преди 5 часа

С него групата стартира разширяването на търговската си мрежа в цялата страна

Освободиха от длъжност областния управител на Бургас

Освободиха от длъжност областния управител на Бургас

България Преди 5 часа

Пламен Янев беше назначен за областен управител на Бургас на 28 юли 2023 година

Стоянов: Янев е имал контакт с Мартин Божанов

Стоянов: Янев е имал контакт с Мартин Божанов

България Преди 5 часа

Това става известно от писмен отговор на служебния министър на вътрешните работи

<p>Първа доставка на шведско ядрено гориво за АЕЦ &quot;Козлодуй&quot;&nbsp;</p>

В АЕЦ "Козлодуй" пристига първата доставка на ядрено гориво от Уестингхаус

България Преди 5 часа

Горивото от "Уестингхаус" е предназначено за 5-ти блок на централата

Мъж заплаши да се самовзриви до консулството на Иран в Париж

Мъж заплаши да се самовзриви до консулството на Иран в Париж

Свят Преди 5 часа

Полицията съобщи, че е разположила сили на терен и е помолила гражданите да избягват района

Стефан Димитров: Оставам министър до указ на президента

Стефан Димитров: Оставам министър до указ на президента

България Преди 5 часа

Стефан Димитров: Аз не съм политик, аз съм дипломат

д

Уникалните вина, родени от черни вулканични кратери

Любопитно Преди 6 часа

Вино се произвежда на архипелага от 15-и век, когато пристигат първите испански колонисти

Русия постави условията си за преговори за Украйна

Русия постави условията си за преговори за Украйна

Свят Преди 6 часа

Лавров иска да се говори за Украйна, "която е изконно руска"

Петков: Тайна координация между Борисов, Радев и Пеевски

Петков: Тайна координация между Борисов, Радев и Пеевски

България Преди 6 часа

Петков: Стефан Димитров „явно не е с евроатлантически поглед“

Колко често българинът поръчва храна за вкъщи

Колко често българинът поръчва храна за вкъщи

Любопитно Преди 7 часа

Food quiz със Стефани от Hell’s Kitchen

България няма да „паркира“ МиГ-29 до 2028 г.

България няма да „паркира“ МиГ-29 до 2028 г.

България Преди 7 часа

Вдигат заплатите в армията

а

Пукане и бръмчене: Мистериозният свят на комуникацията между рибите

Любопитно Преди 7 часа

Повече за мистериозния свят на рибите четете в следващите редове

Древни скелети, открити във Франция, разкриват убийства в мафиотски стил

Древни скелети, открити във Франция, разкриват убийства в мафиотски стил

Любопитно Преди 8 часа

Повече за мистерията около скелетите четете в следващите редове

Как да организираме по-добре приложенията си

Как да организираме по-добре приложенията си

Технологии Преди 8 часа

Няколко съвета за по-практична работа със смартфона