Dacia го описва като „изцяло нов”, но по-скоро тук важи поизтърканата фраза „еволюция, а не революция”. От последната няма и нужда, защото не променяш формула, която ти е донесла над 2 млн. продажби. Но все пак този Duster е базиран на същата платформа, която използва и моделът, който замества. В действителност това е платформа, която е на около 18 години, но която ме изуми. В буквалния смисъл, защото имах усещането, че цялото окачване е променено, а извън пътя този Duster е за чудо и приказ. Не съм по офроуд шофирането, а и SUV автомобилите, които стават за такова неща, са прекалено малко. Но Duster ме караше да се усмихвам в продължение на два дни, през които очаквах с нетърпение поредния офроуд участък от маршрута, където ме обземаха тъмни страсти.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА ОТ СНИМКИ НА НОВИЯ DUSTER ПОД ЯРКОТО СЛЪНЦЕ В АТИНА
От 2004 г., когато за пръв път бе представена Dacia Logan, изминаха вече 14 години, през което време се промени (макар не изоснови) едно нещо: Dacia вече не подлежи на характерните за нас, българите, предубеждения. Моделите на компанията не спират да се усъвършенстват и обновяват, а поредното доказателство виждам в лицето на Duster. В този модел се открива и българска следа, тъй като дизайнът му е дело на Емануил Клисаров. Запознанството ми с Duster III става по време на европейския тест драйв на модела в Атина.
Няма да крия, че винаги съм харесвал Duster, дори мога да кажа същото за Dacia, тъй като имах кратка „любовна” авантюра с първия Logan, който карах известно време като служебен автомобил преди години.
Не ме разбирайте погрешно, Duster има своите недостатъци, но при новото поколение те са неутрализирани в голяма степен, интериорът е станал много по-добър, външният дизайн също, а цената си остава на същите достъпни нива.
Range Rover Velar се класира директно за финала на най-престижния турнир (тест драйв)
Коктейл парти с Kia (джин) Stonic (тест драйв)
Mercedes GLC Coupe неутрализира биполярните мнения (тест драйв)
Твоят личен космос на борда на Peugeot 5008 (тест драйв)
В Duster няма помпозност, лукс, около него не блести славна история, не е дело на немски производител. Duster привлича с други качества: масивен вид, изпитани в десетки милиони километри двигатели, доказано 4х4 задвижване от Nissan, надеждност, възможност за ползване на данъчен кредит (за някои модификации), забавление извън пътя и всичко това на познатата достъпна цена, като новият модел на практика е поскъпнал с максимум 400 евро само в някои от версиите.
Отвън погледът привлича радиаторната решетка, която стига до фаровете, разположени в самите ъгли на автомобила, като така се придава визуална широчина. Duster се отличава с нов светлинен подпис, включително LED дневни светлини, разделени в три части. Впечатление отзад правят по-широките калници, но най-характерната черта тук са стоповете (четири червени квадрата), които обаче подозрително приличат на Jeep Renegade. По-широките предна и задна защитни скари подсилват визуалното впечатление, но със сигурност би могло да се мине и без фалшивите пластмасови вентилационни отвори зад предните колела. Новите алуминиеви релси на покрива удължават линията на челното стъкло, а новите 17-инчови джанти придават на автомобила по-атрактивно излъчване.
Далеч по-впечатляващ за мен е интериорът, като фокусът тук пада върху напълно променената шофьорска позиция. Арматурното табло е изцяло ново, като на централната конзола вече имаме приятните на допир и визия бутони, наподобяващи клавиши на пиано. Трите въртящи се регулатора за автоматичната климатична система съвпадат с трите аератора, разположено в горната част на арматурното табло. Челното стъкло е изнесено 100 мм по-напред и е по-вертикално разположено, което кара кабината да изглежда по-просторна.
Сред най-силните черти трябва да изтъкна новите седалки, на които, може и да ви се стори странно и неправдоподобно, се дължи в голяма степен новото усещане от возията на автомобила. Сега те са по-меки, по-комфортни и с по-добра опора от преди, шофьорската седалка е с подлакътник, а седалището е с 20 мм по-дълго.
Всичко това обаче бледнее на фона на тишината, която сега обгръща кабината на Duster. Това е постигнато чрез увеличение на шумопоглъщащите материали в кабината и двигателния отсек с 20 до 50%. Предните прозорци са с 0,35 мм по-дебели, а около вратите има толкова много уплътнение, че трябва да засилите вратата по-силно, за да се затвори плътно. Резултатът е, че бензиновият двигател почти не се чува в купето, нещо, което наистина ме впечатли.
Новости под предния капак липсват. Дизелите са два (с 90 и 110 к.с.), бензиновите двигатели също са два (115 и 125 к.с.). Едната версия е атмосферна, а другата е с принудително пълнене и обем 1,2 литра. Именно нея карах през втория ден от тест драйва, но моето мнение е, че на Duster далеч по-добре му пасва най-изпитаният двигател в гамата на Групата: 1,5 dCi 115. Точно с него се предлага и 6-степенната автоматична трансмисия с двоен съединител EDC, но „проблемът” е, че тази версия е само с предно предаване. Задвижване на четирите колела може да имате с двигатели SCe 115, TCe 125 и dCi 110, но последният само с 6-степенна механична трансмисия. Duster се предлага и със заводска LPG версия, но миризмата на газ никога не ми е допадала.
Аз си държа на 260-те нютон метра на дизела, който, макар и с автоматик, показа среден разход от 5,7 л/100 км при стръмен и лакатушещ планински маршрут и няколко офроуд секции, където с колегата ми раздавахме много газ.
Част от теста бе на специално подготвено офроуд трасе в мраморната кариера „Дионисий” край Атина. Тук вече си пролича дългогодишната офроуд експертиза на Nissan. Версията: 1,2-литров TCe със 125 к.с., „ръчка” и 4,4. Късата 1-ва предавка е предназначена именно за шофиране извън пътя, а режимът LOCK разпределя въртящия момент по равно между двете оси. Важното тук за проходимостта са просветът от 210 мм, както и ъгълът на заход и отход от съответно 30° и 33°. Разбира се ще има хора, които ще кажат, че най-добрите офроудъри трябва да са с раздатъчна кутия, понижаващи предавки и т.н. И това е така, безспорно, но контрата е, че Duster няма претенциите да е най-добрият офроудър, но има претенциите да е много добър извън пътя. И те са с покритие.
Цените са разтегливо понятие, но Dacia Duster чупи представите и тук. Най-богато оборудваният Duster (Prestige) може да е ваш срещу 30 992 лв. без ДДС (заводска N1 хомологация), срещу което получавате дизелов 4х4 модел със 110 к.с. и 6-степенна механична кутия. Автоматикът, както вече отбелязах, не може да се поръча с 4х4. Най-евтиният дизелов автоматик пък струва 28 492 лв. без ДДС (N1), но ниво на оборудване Comfort и версия 4х2. Тези цени са обичайни с SUV-B сегмента, но срещу тях получавате Duster, който е в SUV-C сегмента. Тази характеристика отново прави Duster единствен по рода си, поради което вероятно е и третият най-продаван SUV-C модел на частни клиенти до септември 2017 г.
Технически характеристики:
Dacia Duster dCi 110 4x2 Auto
Размери
Дължина, мм: 4341
Широчина, мм: 1804
Височина, мм: 1693
Междуосие, мм: 2674
Собствено тегло, кг: 1304/1366
Двигател
Тип: редови, 4-цилиндров, турбо
Работен обем, куб. см: 1463
Макс. мощност, к.с. при об/мин: 110 при 4000
Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 260 при 1750
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 171
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 11,9
Среден разход, л/100 км: 4,5
Вредни емисии СО2, г/км: 116
Базова цена на модификацията, лв. с ДДС: 34 190
Базова цена, лв. с ДДС: 21 190 (за 1,6 SCe 115 4x2)
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!