П оявата на Touareg бе дело на съвместна разработка с Porsche, като логично стана първият луксозен модел на Volkswagen. Не само това, Touareg даде началото и на всички останали „джипки” в рамките на концерна VW Group. А сега, 22 години и три поколения по-късно, Touareg вече спокойно може да се нарече народният (ако 180 хиляди са народна цена, но все пак няколко десетки хиляди под) Cayenne, защото с фейслифта на третото поколение дебютира и технология, която наистина да го сложи на равна нога с Cayenne, дори с Bentley Bentayga.
Да, със сигурност няма спортното поведение на Porsche-то, да не говорим, че не може да се сравнява по лукс на Bentley-то, което никой във Volkswagen не е и търсил, но званието „най-мощен сериен модел” си заслужава и вниманието на клиентите, и цената, която ще им бъде поискана.
Но преди да стигна до това, което е скрито под ламарините, нека обърна и подобаващо внимание на самите тях, оформящи дизайна на обновения Touareg.
Фейслифтът на Touareg изпъква с новата предна маска (решетка, фарове и броня), а R-ката се отличава с различна предна и задна брони, гланцираните черни повърхности изобилстват (отпред, отзад, корпусите на огледалата и релсите на покрива). LED стоповете са свързани със светеща в ярко червен цвят вечер светлинна лайстна, по средата на която е логото, което за пръв път в модел на VW също свети в червено. Двата ауспуха подсказват за възможностите на модела, което го правят и сините спирачни апарати под стандартните 20-цолови джанти Braga, спиращи предни дискове с размер 400 мм. Тестовият автомобил е оборудван с 21-цолови джанти, а за разкош се предлагат и 22-цолови с дизайн Estoril.
Едно от двете основни технологични нововъведения откриваме с матричните IQ.Light HD фарове, които дебютират в Touareg и след това ще се разгърнат в гамата. Новото тук е „HD”, а важното за мен, предвид биноклите от 5-диоптъра на очите ми, са общият брой от 38 432 микро светодиода в двата фара с по три блока. Външният е за късите светлини, по 16 LED от всяка, а двата средни са за дългите светлини, съставени от 19 200 микро LED.
Тази комбинация ме накара умишлено да изляза за едно вечерно шофиране, нещо, което правя много рядко, защото очите ми са скапани от целодневното взиране в екрана на компютъра. Но с Touareg R нямах никакви притеснения, защото тези фарове правят своята магия и осветяват пътя като посред бял ден. Ако пък сте още по-несигурни в зрението си, може да си поръчате и Night Vision, който разпознава хора и животни край пътя.
Естествено беше, след като Volkswagen предлага R версии на Tiguan и T-Roc, същото да се случи и с Touareg. По-скоро е правилно да кажа, че R отново се завръща в модела, макар и не като V8.
Уловката е, че това е 2,5-тонен SUV с мачо излъчване и V6 двигател от една страна, но от друга е икономичен плъг-ин хибрид. Това е като бургер с дойно чедър, бекон и средно опечен „Блек Ангъс”, но на етикета му пише, че ще отслабнете с него.
Това е първият плъг-ин хибрид с логото R, но със сигурност няма да е последният. Именно тук е приликата, за която загатнах в началото. Същата конфигурация се предлага в Audi Q7, Bentley Bentayga и Porsche Cayenne. Това значи 3,0-литров V6 турбо двигател с електромотор и системна мощност от 462 к.с., която ускорява огромния всъдеход до 100 км/ч за 5,1 секунди. Към това добавям 8-степенна трансмисия и 4Motion задвижване (в другите модификации на Touareg имаме и завиващи до 8 градуса задни колела), за да придобие картинката завършен вид.
Теорията, гласяща, че плъг-ин хибридът е с 2,4 л/100 км, звучи добре. И реално може да се реализира до известна степен, стига собственикът да зарежда в мрежата автомобила всекидневно. Абсолютно задължително, за да може 14,3 kWh батерията да дава нужния power, както и да спомага за ниския разход.
Последното звучи невъзможно за постигане, защото този левитан тежи почти 2,5 тона. При това го бях натоварил догоре около коледните празници, когато можех да му се наслаждавам 10-ина дни. Но останах наистина изненадан. Шофирах основно извън града, не съм пробвал колко може да измине само на ток. От Volkswagen казват, че този пробег е 52 км (WLTP), батерията е малка спрямо тази на Х5 например, но реално сигурно са не повече от 35-40 км.
Помощта на извънградско се изразява в това, че разходът на тази колосална машина бе 8,2 л/100 км в посока към Видин (през Петрохан). Обратно допуснах основната грешка, която правят много от собствениците на плъг-ин хибриди: не заредих батерията. Това, освен че не позволява да разполагате с пълния мощностен капацитет на машината, вдига разхода. В моя случай с цели 3 л/100 км по обратния път към София (около 11 л/100 км). Затова, винаги съм го казвал, смисълът на плъг-ин е да бъде зареждан всекидневно. На 7,4 kW стенно зарядно това става за два и половина часа.
След като Touareg въведе 12-инчовия приборен панел, свързан с 15-инчов „телевизор”, сега Innovision Cockpit вече се предлага стандартно от базовото оборудване на модела. Той е завъртян към водача, което дава усещането, че сте в центъра на вселената. Използвам това сравнение не случайно, защото пространството в Touareg е наистина сериозно, да не говорим, че багажникът му е 810 литра, но за дизеловата версия с 286 к.с. Батерията на плъг-ин хибрида отнема от този обем, но и 655 литра са повече от достатъчни.
Тестовата R-ка бе наточена с абсолютно всичко, което може да се поръча за този модел. Към контрастните сини шевове по таблото, волана и тапицерията, родният представител на марката бе поръчал модела с най-хубавата кожена тапицерия, имаме панорамен шибедах (подвижен), амбиентно осветление с 30 цвята, 4-зонален климатроник, head-up дисплей (2405 лв.), педалите са стоманени.
Срещу около 3000 лв. може да оборудвате модели и с аудио система Dynaudio със 730 вата и 14 високоговорителя. Лично аз бих предпочел малко цвят сред изобилстващия черен гланц, но този тип автомобили обикновено залагат на черното. За по-екстровертните се предлага външен червен (Chilli red) цвят.
Като цяло няма сериозни промени в интериора, те са били насочени към оптимизиране на софтуера, който търпеше сериозни критики през годините. Но ви уверявам, че Volkswagen са намерили верния път. Доближавайки ръка до екрана, той оживява и вади ленти с преки пътища към най-използваните функции. Това е удобно и интуитивно, графиката на екрана е страхотна. Изключваш и асистента за следене на платното много бързо и ивтуитивно. Никакви драми, само тези сензорни бутони върху волана леко ме напрягат, но от фейслифта на Golf ще започнат да изчезват постепенно в гамата.
У нас се предлага дизеловата версия с 286 к.с. и 600 Нм, но не с V8, а с 3,0-литров V6 дизел. Нашият плъг-ин е с 462 к.с., както вече изясних и 700 Нм. От кръгъл регулатор на централната конзола се избира режим EV или Hybrid (колата стартира в EV със заредена батерия), може да изберете да запазите заряд на батерията за по-късно шофиране. Има още седем други режима: Eco, Comfort, Normal, Sport, Individual, Off-Road и Snow. За дизеловата версия може да се поръча и Off Road пакет, но лично аз се съмнявам много от собствениците на Touareg да го цапат в калчищата извън пътя.
Режимът Sport променя коренно характера на модела, но все пак съм длъжен да кажа, че той отстъпва на преките си конкуренти в завои, макар на право (5,1 сек до 100 км/ч) да е бърз. Каросерията, въпреки сериозното тегло, остава в неутрална позиция благодарение на активното стабилизиране в завой, но аз предпочитам комфорта, динамиката е територия на Cayenne.
Touareg е оборудван с въздушно окачване с автоматично регулиране на нивото и пътния просвет на автомобила, както и постоянно електронно регулиране на твърдостта на амортисьорите в зависимост от моментната скорост на движение на автомобила. Механичният самоблокиращ се диференциал Torsen може да прехвърли до 70% от тягата към предната ос и до 80% върху задната ос. Нов сензор на покрива засича дали е монтирана товарна кутия. Ако случаят е такъв, ESP-то се задейства по-рано, за да запази стабилността.
Чрез десния въртящ се регулатор може да се повдигне въздушното окачване с цели 70 мм, ако някой наистина реши да излезе на пресечен терен.
Аз не бих го направил с кола със стартова цена 176 хиляди лева. Предпочитам с него да въртя безшумни и безуморни километри, защото Touareg R е именно това, един перфектен круизер, който може да е много бърз, но не завоите са му силата, а мачкането на километри по или извън магистралата. Може и да е доста икономичен, ако вие сте стриктни и го зареждате, а може и да е много бърз, ако трябва да начешате егото си. Това идва на съответната цена. Около 200 хиляди за конкретния тестови модела, не е точно „Народната кола”.
Технически характеристики:
Volkswagen Touareg R eHybrid
Размери
Дължина, мм: 4878
Широчина, мм: 1984
Височина, мм: 1720
Междуосие, мм: 2894
Тегло, кг: 2481
Двигател
Тип: V6, турбо
Работен обем, куб. см: 2995
Макс. мощност, к.с.: 340
Макс. въртящ момент, Нм при об./мин: 450 при 1340-5300
Хибридна система
Електромотор, к.с.: 136
Батерия, kWh: 14,2
Системна мощност, к.с.: 462
Системен въртящ момент, Нм: 700
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 250
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 5,1
Среден разход, л/100 км: 2,4
Вредни емисии СО2, г/км: 54
Пробег на ток, км: 52
Базова цена на модификацията, лв. с ДДС: 176 059
Повече от автомобилния свят четете на специализирания сайт CarMarket.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!