С помняте ли си скандала Panama papers? Е, в автомобилния свят вече си имаме аналог, който вече е наречен Tesla files. И тук вече Tesla настъпи мотиката. Става въпрос за флашка с 100 GB конфиденциална информация, предоставена на Handelsblatt от недоволен бивш служител на компанията.
В Германия вече се коментира, че подобно изтичане на лична информация в страната не е имало. Файловете съдържат над 100 000 имена на бивши и настоящи служители, включително осигурителния номер на Илон Мъск, както и имейл адреси, телефонни номера, заплати на служители, банкови сметки на клиенти и тайни производствени детайли, пише имейл адреси, телефонни номера, заплати на служители, банкови сметки на клиенти и тайни производствени детайли, пише Automotive News.
„Биг Брадър”, служители на Tesla се забавляват с пикантни кадри от камерите в колите
Всичко това е в нарушение на GDPR. Ако сега органите установят (а как да не го направят), че GDPR е нарушен, Tesla може да бъде глобена с до 4% от годишните продажби, което би се равнявало на около 3,26 млрд. евро.
Но дори това не е най-притеснителното. Големият проблем е свързан с хиляди жалби срещу системите за подпомагане на управлението, в центъра на които е Autopilot. Позовавайки се на Handelsblatt, Carscoops разказва, че голямата грижа на Tesla е била да потули тези жалби, а не да разреши проблемите.
В изтеклите данни се говори за над 2400 клиентски жалби, свързани с внезапно ускорение, 1500 са за непреднамерeно рязко спиране, както и 1000 за катастрофи. В таблица с инциденти, свързани със системите за подпомагане на управлението, фигурират над 3000 жалби. Повечето са от САЩ, но има също от Азия и Европа.
Как са третирани тези жалби прочетете на CarMarket.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!