Suzuki казва за Swift, че е напълно нов модел, но това не изглежда да е така. Защото Swift е като Porsche 911, през четирите си поколения просто се доразвива и усъвършенства, без да има резки отклонения от избраната форма и дизайн. Но еволюцията ни е довела до сериозни промени, както отвън, така и под ламарините. И всичко това предполага нова, по-висока цена, но дали такъв е и този случай?
За четирите поколение от модела са реализирани 9,1 млн. автомобила (от 2004 г. до днес), като интересното е, че за тези 20 години Swift е пораснал само 11 см.
Първото поколение на модела (2004-2010 г., когато бе въведено името Swift) бе и първата голяма стъпка на японците в компактния сегмент със своите 3705 мм дължина. Предлагаше се с два бензинови двигателя, както и във версии с предно и 4х4 задвижване. От модела бяха реализирани 2,5 млн. продажби.
Второто поколение (2010 – 2016 г.) е рекордьор по продажби с реализирани 3,4 млн. Дължината се увеличава до 3850 мм, като се предлагаха версии с 3- и 5 врати. Третата генерация (2017 – 2023 г.) бе пласирана в тираж от 3,2 млн. Появява се и Swift Sport, а Suzuki се върна само към 5-врато купе.
Новите форми на Swift са еволюционни, като сега те са по обтекаеми с цел подобряване на аеродинамичната обтекаемост (с 4,6%). Очевидно нов е светлинният подпис, капакът е по-високо и по-хоризонтално позициониран. Дизайнът на бронята е променен, тази пчелна пита в черен гланц придава по-спортно излъчване, а в нея виждаме радар, който е наложителен за адаптивния круиз контрол.
Заставайки отстрани до автомобила, впечатление правят размерите. Автомобилът е дълъг едва 3860 мм, което е с 15 мм повече от предшественика, като широчината и височината са останали непроменени. Най-сериозната промяна е свалянето на задните дръжки от С-колоната и преместването им на традиционното им място. Иначе най-големите колела са 16-ки, предните спирачки са дискови, а задните барабани. За модела се предлагат седем металика, две перли и четири двуцветни изпълнения.
Под предния капак е монтиран 1,2-литров двигател с 3 цилиндъра, който, за разлика от конкурентите, не е с турбо, а атмосферен. Затова и параметрите му са такива, внимание: 82 к.с. и 112 Нм. Меката хибридна система също е в разрез с установеното при конкурентите, където виждаме 48-волтови системи, докато тук тя е 12-волтова. Това на практика означава, че електромоторът играе ролята на стартер генератор и помага на двигателя при ускорение.
Но всичко това има обяснение. Анализ на данните за теглото на автомобилите показва, че между 2016 г. и 2023 г. – приблизително един моделен цикъл – средното тегло на новите автомобили се е повишило от 1553 кг на 1947 кг, т.е. с почти 400 кг.
Но Suzuki има философия, която следва неотлъчно: да предлага изключително леки коли. В базовата си версия Swift тежи 919 кг, което е много по-малко от конкурентите (Renault Clio е 1082 кг, Skoda Fabia тежо 1116 кг, а VW Polo - 1172 кг).
Нещо повече, Suzuki планира да направи малките си модели още по-леки с нова стратегия, която свързва марката с Toyota за електрификация и софтуер. Suzuki заяви, че следващото поколение на популярния субкомпактен хечбек Alto ще свали около 100 кг, или 15% от теглото си, за да падне под 600 кг...
И преди да продълж в интериора трябва да отбележа нещо много важно, което също разграничава Swift от всичките му конкуренти. Това е фактът, че, макар и с размер под 4 метра, Swift се предлага и във версия с 4 задвижващи колела. Системата се нарича All Grip, като в този случай пътният просвет е повдигнат до 140 мм спрямо стандартните 115 мм.
Всички горни цифри за теглото са постижими в базово ниво на оборудване и 5-степенна ръчна скоростна кутия. Но за клиентите, които не искат да натискат съединителя в задръстванията, Suzuki предлага и CVT трансмисия, която вдига с малко цифрите нагоре – от 4,4 на 4,7 л/100 км.
Промените в интериора са повече. Воланът, макар и непроменен като дизайн, е възможно да бъде регулиран в дълбочина и височина. Арматурното табло е аналогово, а козирката над него е нова. Всички нива на оборудване предлагат 9-инчов сензорен екран на инфотейнмънт системата. Тук трябва да отбележа, че графиката и бързината са далеч от еталоните. От друга страна пък той е разположен високо, видимостта към него е добра и не се налага да сваляме поглед надолу. Също така панелът за контрол на климатика е отделен, с физически бутони, което е улеснение по време на движение. Разбира се имаме безжично свързване на Android Auto и Apple CarPlay.
Споменах част от оборудването, така че ще продължа темата, казвайки, че новият Swift е оборудван изключително богато още от първото ниво. Това констатират всички марки, но тук се предлагат системи, които конкурентите не предлагат от базовото ниво, а някои от тях въобще и не предлагат. Такива например са безключовият достъп и стартиране на двигателя, автоматичните дълги светлини, Blind Spot, Real Cross Traffick Allert, адаптивен круиз контрол с позициониране в средата на лентата.
Всичко това е чудесно, но не мога да подмина факта, че никъде по таблото и вратите нямаме меки на допир материали, а само пластмаса.
Ъгълът на отваряне на задните врати е голям и осигурява лесно влизане и излизане. Очевидно това не е най-широката кола в сегмента, но тя е сред най-компактните, така че сравнително достатъчно място в областта на краката предвид факта, че общата дължина на колата е 3,86 м. Ако отзад ще се возят децата ви, всичко е наред, но казано общо – всичко зависи от нуждите ви.
Що касае поведението на Swift на пътя, то първо трябва да започна с новия 3-цилиндров агрегат. Обикновено свързваме тези мотори с характерни звуци и вибрации, но трябва да изтъкна, че японските инженери са направили многомо, за да ги минимизират. Изолиращ материал е нанесен върху панелите на арматурното табло и пода с цел намаляване на шума от двигателя.
Друга мярка, целяща минимизиране на трептенето и вибрациите на празен ход или по време на движение, са хидравличните тампони от двете страни на двигателя.
Споменах вече, че моторът е атмосферен, затова е ясно, че отстъпва като параметри и ускорение на конкурентите. От друга страна обаче моторът не изисква да го форсираш прекалено много при търсене на ускорение, но дори и да го направиш, той звучи доста приятно за 3-цилиндров агрегат. При това е и изненадващо еластичен.
Много приятна е и работата със скоростния лост, но педалът на съединителя е изключително мак, с което трудно свикнах. Интересното е, че макар на хартия ускорението да е доста бавно, имаш усещането, че моделът е много пъргав, защото е много лек. Окачването отпред е McPherson и торсионна греда отзад. Твърдичко е трябва да кажа, което е добре в завои, но тази кола не предполага, че ще се кара настървено по някой високопланински маршрут, а ще се движи основно в града, където настилката, както знаем всички, е, меко казано, не добра.
Ако има нещо, което е абсолютно сигурно в днешния живот, то това е максимата, че цената винаги върви нагоре. Но не и в случая с новия Suzuki Swift, който в България се предлага на цената на досегашния модел. Това нещо е изключително рядко срещано. Цените на Swift започват от 36 990 лв. с ДДС. И още нещо, новият Swift е по-добре оборудван стандартно от досегашния модел, така че може да се каже, че за същата цена се предлага повече в нов модел.
Иначе Swift се продава със 7-годишна гаранция или 140 000 км, както и със 7-годишна безплатна Пътна помощ (до най-близкия сервиз на Suzuki), не дай Боже.
В крайна сметка автомобилът остава чист и откровен, без да е ненужно напудрен, за да ви бъдат смъкнати допълнителни хилядарки.
Технически характеристики:
Suzuki Swift 2WD
Размери
Дължина, мм: 3860
Широчина, мм: 1735
Височина, мм: 1495
Междуосие, мм: 2450
Собствено тегло, кг: 919 - 949
Двигател
Тип: редови, 3-цилиндров, атмосферен
Работен обем, куб. см: 1197
Макс. системна мощност, к.с. при об./мин: 82 при 5700
Макс. въртящ момент, Нм при об./мин: 112 при 4500
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 165
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 12,5
Среден разход, л/100 км: 4,4
Вредни емисии СО2, г/км: 98/99
Базова цена на модификацията, лв. с ДДС: 36 990
Още ревюта на нови автомобили може да намерите на CarMarket.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!