Е кологията вече е в основата на автомобилната индустрия. Ежедневните теми по въпроса вече преобладават в новините, свързани с автомобилостроенето. Но нито еколози, нито политици ще могат да предявят претенции към студентите от университета в Айндховен.
В рамките на проект за създаване на екологично чисто транспортно средство те правят този автомобил, чиято конструкция на практика е почти изцяло биоразградима. Това е така, защото конструктивните материали са били захарно цвекло и лен.
Единствените елементи от конструкцията на Lina, при които студентите е трябвало да прибягнат до конвенционални суровини, са били колелата, моторът, батерията и окачването. Моторът, естествено, е електрически. Той може да ускори свръх лекия (310 кг) захарен автомобил с четирима пасажери на борда до 80 км/ч.
Интериорът и шасито са конструирани от композитен материал, в който широко приложение намира ленът. От биопластмаса, разработена на основата на захарно цвекло, са изработени панелите на купето, а носещите конструкции – от лен.
Проблемът на Lina е безопасността. Това е така, защото панелите от биораградими продукти не се огъват (подобно на метала), а направо се чупят и не поглъщат генерираните при сблъсък сили.
Това студентско упражнение ще си остане на фазата прототип, но няма да е изненада, ако в бъдеще някой производител не реши да използва подобни материали в серийното производство.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.
Четете още:
Гигазаводът на Tesla вече произвежда повече от всеки друг
UBS предвижда 30% дял на електромобилите в Европа към 2025 г.
Рекорден брой изложители и над 200 експоната на Автомобилен салон София’17
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!