А ко бях един модерен ютубър, щях да сложа заглавие от типа на „Skoda Octavia перфектен семеен автомобил ли е ?” или „Skoda Octavia е перфектен семеен автомобил?”. Общото и в двата случая е въпросителният знак в края на изречението. Но аз съм от старата школа на пишещите, затова подхождам без застраховки, като казвам: Skoda Octavia e перфектен семеен автомобил. Автомобил, който аз бих притежавал с удоволствие (но професията ми направи така, че личната ми кола гние пред блока) точно в тази му „мръсна”, дизелова конфигурация, при която капачката на резервоара хвана паяжина между зарежданията.
И тъй като директно се хванах за политнекоректната дума „дизел”, ще продължа темата, но без да следвам модерните тенденции на заклеймяване, защото не бих могъл да направя нещо подобно за този двигател. Още повече, че моторизацията на Octavia винаги е била сред най-силните й оръжия. В този случай моделът (който се предлага и като комби) идва с три бензинови двигателя в четири мощности (110, 150 [има версия с мек хибрид], 190 и 245 „коня”), както и в плъг-ин хибридна разновидност с две (!) мощности (1,4 PHEV с 204 и 245 к.с.). Дизеловите двигатели са 2,0-литрови с мощности 115, 150 и 200 к.с. (последните два имат версии с 4х4 и 7DSG). Благодарение на технологията Twin-Dosing, дизеловите двигатели отделят до 80% по-малко NOx емисии, в сравнение с предишното поколение. И накрая, хей така за цвят, Octavia се предлага и на метан (131 к.с.). С това моделът изпълва поговорката „от пиле мляко” в сферата под предния капак.
Но същата поговорка важи и за интериора, който буквално ме изуми при първия ми допир с него. Златната кокошка на Skoda, снасяща 10% в БВП на Чехия годишно (над 6,5 млн. броя от предишните три поколения), ме впечатлява толкова, колкото би го направил един супер луксозен и скъп автомобил. Това става заради факта, че Octavia не е супер скъпа, но е много луксозна, не е супер лъскава, но блести в много отношения. Интериорът е едно от тях.
На очи веднага се набива новият двуспицов волан, а зад него е 10,25-инчовият виртуален кокпит. Моделът се предлага с четири инфоразвлекателните системи и екрани с размер 8,25 и 10 инча. В моя случай той е по-малкият от двата, но е повече от достатъчен (и изглежда повече от модерно). Автомобилът е ниво на оборудване Ambition, но въпреки това е екипиран отлично за нуждите на частния клиент.
Да, няма Head-up дисплей и тризонов климатроник (за пръв път в Octavia), но и двузоновият върши чудесно своята работа. Стандартно автомобилът е екипиран с 9 въздушни възглавници. Особено впечатляващи са материалите дори в ниво Ambition, които са меки и приятни на допир. Декорацията на арматурното табло и вътрешните дръжки на вратите, продължаващи в метални лайстни по дължината на вратата, придават на интериора излъчване на по-луксозен модел. Има пет USB-входа и възможност за безжично зареждане на смартфон. И винаги, когато някой автомобил има облицовка от вътрешната страна на джобовете във вратите (каквито няма и в Audi), заслужава аплодисменти, поне от моя страна.
Peugeot 508 PSE: Да разлаем кучетата (тест драйв)
Строй се, преброй се: VW Tiguan отново задава тона за песен (тест драйв)
Octavia е нараснала на размери: при дължина от 4689 мм, лифтбекът е с 19 мм по-дълъг от третото поколение. Широчината е нараснала с 15 мм. Това е довело да отваряне на допълнително пространство в зоната на краката за пътниците на втория ред седалки и увеличаване на обема на багажника до 600 л (+10 л). Тези размери на практика обезсмислят нуждата човек да си купи SUV, защото са малко големите по-скъпи кросоувъри, които да предложат по-щедро вътрешно пространство.
На пътя Octavia се държи типично за един перфектен семеен автомобил: набляга на комфорта като пътно поведение, без да блести в завои, но това и не се предполага (и очаква) от този модел. Кормилното управление е меко, но и нито за момент не съм се почувствал предаден от него в завоите до Гоце Делчев и след „Екзохи”. Но и не съм спринтирал в тези отсечки, както бих могъл да направя с друг автомобил. Електромеханичната кормилна система и окачването, което използва комбинация от MacPherson отпред и торсионна греда или многораменно окачване отзад (в зависимост от модела), са пренесени от третото поколение.
Във форума на Skoda получих доста ехидни коментари за ниския разход и малката мощност на двигателя. Затова държа да направя нужните коментари в тази връзка. След 730 км върнах автомобила при среден разход на гориво от 4,4 л/100 км и оставащ пробег 300 км. Около половината от този пробег беше в Гърция. Коментарите, че в Гърция се кара много бавно не бива да са с ехиден подтекст, тъй като спазването на ограниченията не е срамно. Геройството да напънеш със 160+ км/ч на „Тракия” много често завърша с новина за километрични опашки заради поредната катастрофа. Същото важи за коментар, че отсечката между Банско и Гоце Делчев може да се вземе със средна скорост от 120 км/ч.
MINI Cooper JCW отвръща с голяма любов (тест-драйв)
Последният самурай: Subaru Outback (тест драйв)
Аз не съм от тези състезатели, а и смятам, че безопасността на семейството ми и другите на пътя е от първостепенно значение. Качване към „Бъндеришка поля” и два камиона на „Предел”-а също имат вина за ниската средна скорост, но в страни от тези обяснения – автомобил, който може да измине над 1000 км с едно зареждане, заслужава моето уважение.
При това багажникът беше пълен и на борда бяхме трима човека (и 2-зоновият климатроник не е спирал и за момент). Като минус мога да изтъкна по-малката еластичност на агрегата на 5-и 6-та предавка, но от друга страна нито за момент тези 115 к.с. не се чувстват малко, винаги имаш достатъчно тяга (все пак 300 Нм са повече от достатъчни) за изпреварване. А пък ако ви се струват малко, както изброих в началото – опциите с повече „коне” не са никак малко.
Renault влиза в забранената територия с Arkana (тест драйв)
BMW M3 Competition е есенцията на баварската философия (тест драйв)
Освен по-мекото окачване, за комфорта на борда се грижат още първите сертифицирани от AGR седалки в модел на Skoda, както и коефициентът на челно въздушно съпротивление от 0,24, с който Octavia поставя нови стандарти в този клас. Той, освен за намаляване на разхода, минимизира и паразитните шумове в купето. По-мощните версии може да се дооборудват с Динамичен контрол на шасито (DCC), който адаптира твърдостта на сниженото с 10 мм окачване, а също работата на трансмисията и реакцията на дроселовата клапа. В модела дебют правят и девет нови системи за подпомагане на водача, но аз съм изключително доволен от факта, че с бутон от волана може да се изключва асистента за следване на пътното платно, тъй като съпротивлението от волана при настъпване на осевата линия ме дразни много.
Не е възможно да подмина ценовата листа на Octavia, където моделът също се откроява спрямо конкурентите си. Тестовият автомобил бе ниво на оборудване Ambition, 115 к.с. (най-маломощният дизел) и 6-степенна ръчна скоростна кутия. В ценовата листа срещу тази конфигурация пише сумата от 44 730 лв. с ДДС (с около 2000 лв. в повече се иска за комбито). Няма да го сравнявам с Golf, макар двата модела да са конкуренти. Избирам да го сравня с идентични като каросерии модели. Идеалното мерило е дизеловата Opel Insignia Grand Sport 1,5 (122 к.с.), чиято цена започва от 53 065 лв. с ДДС, макар моделът да навъртя години. Разликата е още по-драстична с Peugeot 508. Идентично като размери и каросерии са Toyota Corolla и Hyundai Elantra, но те са само с бензинови двигатели. Най-евтината бензинова Corolla 1,5 TNGA (123 к.с.) е 34 750 лв. с ДДС, докато Hyundai Elantra идва само с един бензинов двигател (1,6 MPI, 123 к.с.), за който се искат 42 990 лв. с ДДС. Най-евтината бензинова Octavia 1,0 TSI (110 к.с.) е 35 690 лв. с ДДС. На този ценови фон (и идентични външни габарити) Octavia изпъква с гигантското си пространство на втория ред седалки и 600-те литра товарен обем в багажника, които обезсмислят покупката на SUV.
В крайна сметка ще кажа, че Skoda препозиционира Octavia към по-луксозните автомобили, но чехите правят това, запазвайки философията си да продават практични автомобили в големи обеми и на достъпни цени. Но вече в много по-луксозно и богато изпълнение.
Технически характеристики:
Skoda Octavia 2,0 TDI 6МТ, 115 к.с.
Размери
Дължина, мм: 4689
Широчина, мм: 1829
Височина, мм: 1470
Междуосие, мм: 2686
Собствено тегло, кг: 1423
Двигател
Тип: редови, 4-цилиндров, турбо
Работен обем, куб. см: 1968
Макс. мощност, к.с. при об./мин: 115 при 2750-4250
Макс. въртящ момент, Нм при об./мин: 300 при 1500-2500
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 211
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 10,3
Среден разход, л/100 км: 3,9 – 5,1
Вредни емисии СО2, г/км: 102 - 135
Базова цена на модификацията, лв. с ДДС: 44 370
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!