С лед покупката на жилище, автомобилът е най-значимата индивидуална или семейна покупка. Дори в днешно време човек може да не притежава жилище, но автомобил със сигурност. И едва ли ще е единственият.
В страната ни по-голям дял заемат сделките с употребявани автомобили. Независимо дали са предлагани от официални представители, автокъщи или частни лица, ето някои опорни точки, които да вземете предвид преди да подпишете договор за покупка:
1. Направете предварително проучване
Набележете желани марки и модели, възрастов и ценови диапазон, дори помислете за какъв период на експлоатация искате да го закупите. Опитайте се да проучите максимално повече информация от собственици на подобни автомобили за слаби и често дефектиращи елементи, реален разход на гориво, динамика, разходи за поддръжка. В интернет има достатъчно ревюта и форуми с полезна информация.
2. Подгответе си въпроси за телефонно или интернет запитване
За да спестите време от хаотични огледи, може да попитате някои основни и специфични за модела въпроси, с които да отделите интересните и потенциални обяви. Като пример: произход, налични сериозни забележки, сервизна история, неописани подробности в обявата, предстоящи разходи и т.н.
3. Направете детайлен оглед
- разгледайте автомобила първо за външни щети, несъответствия в цвета на боята, разминаване на детайли, вдлъбнатини и издутини, счупени и липсващи елементи, маркировка по стъкла, джанти, гуми и т.н.
- разгледайте интериора за сериозни забележки. Имайте предвид възрастта и пробега на автомобила, спрямо интериорното износване. Нормално е да има такива по волан, топка за скоростен лост, кори и дръжки по врати, подлакътник. Не винаги е добър знак ако има чисто нови елементи – претапицирана кожа на седалки, волан и топка за скоростен лост – това може да е прикрита сериозна експлоатация.
4. Направете тестово шофиране
Не всеки може да разбере евентуални нередности при тестово шофиране, но дори ако нямате кой да Ви помогне, не пропускайте този момент. Освен като възможност да чуете шумове, скърцания, прекъсване на двигателя, спиране и други, ще може да изпитате дали автомобилът е удобен за Вас и отговаря на изискванията Ви.
5. Договорете преглед в доверен сервиз, като използвате свой познат или си платите
Това е моментът, в който много често се провалят очакванията за сделка. Причините може да са много и различни, но ето някои от тях:
- Продавачът се притеснява, че ще установите реалното техническо състояние на автомобила и отказва преглед в сервиз. Чуват се оправдания като „Нямам време за това“, „Имам и други купувачи, така че решавай бързо“, „Колата е топ, няма какво да ѝ се гледа“ и т.н.
- Бъдете предпазливи, ако продавачът предложи преглед в посочен от него сервиз. Това може да доведе до спестяване на важна информация относно реалното техническо състояние
- Настоявайте за преглед, дори и в случаите на налична гаранция - при голяма част от автомобилните производители, гаранционните условия покриват единствено фабрични дефекти. Особено след първите две-три години, условностите за покриване на подобни разходи са много. Ето защо е добре да се запознаете с условията на наличната фабрична или допълнително предоставена гаранция. Заедно с това остава въпросът за ресурса в консумативи като – масло в двигател и скоростна кутия, филтри, накладки, спирачни дискове, съединител и др.
Прегледът в сервиз със сигурност ще допринесе за спокойствието Ви, а много често дава възможност и за допълнителни преговори.
6. Изкажете последната си оферта и условия за покупка
Независимо как са преминали етапите до тук, винаги сте свободни да дадете Вашето крайно предложение за покупка, било то ценово или чрез изискване на друга добавена стойност. Вземете предвид, че дори и да сте проверили всичко до най-малкия детайл, след покупка могат да възникнат допълнителни и непредвидени разходи.
И като обобщение ще споделя, че качествените возила заслужават своята цена, а често изглеждащите много изгодно автомобили водят до голямо разочарование. При покупка на кола на старо, може да потърсите и консултация с експерт.
Автор: Рейхан Халибрямов, Vozilo.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!