Т атуираните хора ще трябва да минават специален психотест преди полагането на изпит за получаване на свидетелство за правоуправление. Поне това ще се наложи на любителите на татусите в Иран, където се смята, че татусът е своеобразно поругаване на тялото, което може да е признак за психическо заболяване.
Иранското правителство не одобрявана татусите, макар формално те да не са забранени. Но „поругаването” на собственото тяло да води след себе си различни проблеми за смелчаците, решили се да си направят татуировка. Един от тези проблеми е въпросният психотест.
Представител на полицията се изразява красноречиво по темата: „Татуировките – това са един вид травма. А хората, които си правят татуировки, може да страдат от психическо разстройство.”
Правителственото становище е, че татуировките са западна мода, която прониква в иранската култура и поставя под заплаха ислямските ценности. Татуировките стават все по-популярни сред младите иранци. Увлечението по татуировките може да се свърже с идолите на младежите, на които много подражават.
Такъв пример е капитанът на националния отбор по футбол на Иран, който е и нападател на „Нотингам Форест”. В страната си Ашкан Деджага играе с дълги ръкави.
Но още по-негативно се отнасят към татуировките в Япония, като се полагат всички усилия, за да се ограничат правата на татуираните. Хора с татуси не могат да посещават обществени басейни, фитнес зали и т.н. Причината за това се крие във факта, че традиционно в Япония татуираните символи се носят от членовете на Якудза, държащи в страх всеки, който ги види.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
Младеж хвърли подарено BMW в реката, искал Jaguar
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!