Пеенето зад волана повишава риска от инциденти, твърдят канадски учени.
Участниците в проведеното изследване трябвало да изминат 6,6 км зад волана на специален симулатор, включващ четири зони с различни скоростни режими, както и набор от непредвидени ситуации като появата на пешеходец, например.
Преди теста участниците са били помолени да научат наизуст I'm a Believer на "Смаш Маут" и Imagine на Джон Ленън.
Тестът е включвал три вида поведение зад волана - шофиране на тихо, само с пусната музика, както и с музика и припяване към нея.
Резултатите от изследването показвали, че пеещите шофьори натоварват допълнително мозъка си, което понижава способността им да реагират оперативно при възникнала опасност.
Освен това пеенето зад волана може да накара шофьора да кара по-бавно и да се престроява по-рядко, което пък на свой ред отчасти компенсира негативния ефект от пониженото внимание.
Според учените свързаното с пеенето понижаване на скоростта и движението само в една лента е предизвикано от факта, че мозъкът на шофьора започва да работи в особен режим.
Тогава автомобилистът се концентрира само от случващото се непосредствено пред колата му и не отделя необходимото внимание на всички останали събития.
Предишни изследвания в областта са доказали, че видът музика също има значение. Радостните песни например понижават вниманието, а тъжните го повишават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!