Подробна статистика на автомобилния пазар в Европа
Източник: netinfo

Б ританската агенция JATO Dynamics публикува подробна статистика за автомобилния пазар в Европа през 2017 г. Цифрите показват, че през миналата година на Стария континент са купени 15,57 млн. леки и лекотоварни автомобили, което представлява ръст от 3,1%. Така пазарът записа втория най-добър показател след 2007 г., когато бяха отчетени 16,02 млн. продажби. Трябва да се отбележи обаче, че през 2016 г. бе отчетен повече от двойно по-голям ръст, като причината за това е Brexit. Великобритания, вторият по големина пазар в Европа, записа спад на търсенето с 5,9%, като това е една петата държава, в която се отбелязва отрицателна тенденция. Сред 10-те най-големи пазари Полша (№7) може да се похвали с ръст от 17,1%.

Ясно изразена е тенденцията за отлив на доверие от дизеловия двигател. Според данните на JATO Dynamics, търсенето на дизели през 2017 г. е спаднало с 8% (6,8 млн. бройки). Така в общия микс дизелът заема 44%, което е най-малкият процент през последните 10 години. При бензина има нарастване от 3% на годишна база до 50%.

Търсенето на автомобили с алтернативно задвижване (хибриди и електромобили) се е увеличило до 5% (от 3% година по-рано). Общият сбор не е 100%, защото има и други видове задвижване: природен газ, метан, водород. Единствено в Норвегия ситуацията е коренно различна, тъй като там цели 52% от общите продажби се падат на автомобилите с алтернативно задвижване.

Лидерът при компаниите е ясен: Volkswagen Group е реализирал 3,7 млн. автомобила, което е с 2% повече спрямо 2016 г. Този ръст обаче се дължи главно на Skoda и Seat.

Най-продаваната марка в Европа е Volkswagen (1 694 832, -1%), следвана от Renault (1 142 034, +4%), Ford (1 048 526, -1%), Opel (941 269, -5%) и Peugeot (923 625, +7%).

Основната движеща сила за ръста са кросоувърите: +20%. Продадени са 4,56 млн. кросоувъра (спрямо 3,81 млн. през 2016 г.), като пазарният ми дял достигна 29%.

Най-продаваният кросоувър (за втора поредна година) е Nissan Qashqai (248 000), като той си проби път до Топ 5 на най-продаваните модели на целия пазар, изтласквайки от петицата Opel Corsa. Впечатляващо се представят Volkswagen Tiguan и Peugeot 3008, чиято смяна на поколенията им позволи да запишат ръст от съответно 31% и 123%.

На този фон се понижават продажбите в масовия клас С+ (-3,3% до 3,02 млн.), средноразмерните модели от клас D (-7,4% до 1,24 млн.) и най-вече на големите комбита: -15% до 1,21 млн.).

Кой е най-продаваният модел? Тук отговорът е до болка познат – Volkswagen Golf, от който са реализирани 483 105 бройки (-2%). Този модел е лидер в Германия (37 години по ред), Австрия и Норвегия. На второ място е Renault Clio, реализирано в тираж от 327 395 бройки. Разликата е много голяма, но Clio се радва на ръст в продажбите от 4%. На противоположния полюс са следващите два модела: VW Polo и Ford Fiesta, чийто продажби са спаднали съответно с 12% и 15%.

Много големи спадове в търсенето има при моделите Opel Corsa (-12%, №8), Opel Astra (-14%, №10), VW Passat (-12%, №18), Audi A3 (-14%, №25).

Обратно, голям ръст на търсенето записват VW Tiguan (+31%, №7), Citroen C3 (+54%, №13), Dacia Sandero (+16%, №15), Renault Megane (+13%, №23) и Peugeot 3008 (+123%, №24).

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.

Естественият подбор тласка Skoda Karoq напред (тест драйв)

"Фолксваген" правили тестове и с хора

Шофирането е по-приятно от целувка или шопинг

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран отстъпи: Ефран Солтани е освободен под гаранция

Иран отстъпи: Ефран Солтани е освободен под гаранция

Свят Преди 19 минути

26-годишният иранец беше осъден на смърт през януари

,

Хирурзи поддържаха мъж жив без бели дробове в продължение на 48 часа

Любопитно Преди 25 минути

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Замръзнали игуани падат от небето във Флорида (СНИМКИ)

Замръзнали игуани падат от небето във Флорида (СНИМКИ)

Свят Преди 1 час

Когато температурите рязко падат, студенокръвните създания стават неподвижни

„Хайде, Барби, да отидем на "Грами“: Хайди Клум с най-провокативната си визия на червения килим

„Хайде, Барби, да отидем на "Грами“: Хайди Клум с най-провокативната си визия на червения килим

Любопитно Преди 1 час

Супермоделът се нуждаеше от помощ при ходене, тъй като едва успяваше да движи краката си в силно ограничаващия силует

а

Иран - раздиран от вътрешни конфликти

Свят Преди 1 час

Мащабът на насилието, което силите за сигурност използваха срещу демонстрантите в Иран, шокира населението

Модните провали на „Грами“ 2026 – когато стилът не сработи

Модните провали на „Грами“ 2026 – когато стилът не сработи

Любопитно Преди 1 час

Наградите „Грами“ за 2026 г. най-накрая бяха раздадени... и докато някои известни личности изглеждаха перфектно в своите тоалети на червения килим, други напълно пропуснаха целта

Кристалина Георгиева: Глобалната инфлация ще спадне, но е необходима търговска интеграция

Кристалина Георгиева: Глобалната инфлация ще спадне, но е необходима търговска интеграция

Свят Преди 1 час

Това заяви управляващият директор на МВФ в реч на Годишния арабски фискален форум в Дубай

<p>Скандал след наградите &quot;Грами&quot;: Тръмп заплаши да съди водещия</p>

Скандал след наградите "Грами": Доналд Тръмп заплаши да съди водещия

Свят Преди 1 час

"Ноа, този пълен неудачник, по-добре да се информира правилно и бързо", заяви американският държавен глава

,

Започна карнавалът във Венеция (ВИДЕО/СНИМКИ)

Любопитно Преди 1 час

Начело на шествието по традиция имаше лодка с огромен плъх, който напомня за чумните епидемии в града

След гонка: Задържаха 19-годишен шофьор на тир без книжка

След гонка: Задържаха 19-годишен шофьор на тир без книжка

България Преди 1 час

Баща му се опитал да осуети ареста

Ким Кардашиян и Луис Хамилтън са в тайна връзка

Ким Кардашиян и Луис Хамилтън са в тайна връзка

Любопитно Преди 1 час

Хамилтън и Кардашиян се познават поне от 2014 г., когато са били снимани заедно с тогавашните си партньори – Никол Шерцингер и Кание Уест

SpaceX иска да сложи 1 млн. сателити в орбита за AI

SpaceX иска да сложи 1 млн. сателити в орбита за AI

Технологии Преди 1 час

Компанията на Мъск има дръзка идея - центрове за данни и соларни електроцентрали в орбита около Земята, които да се използват за захранване и обработка на изкуствен интелект и свързани с него проекти, без пречки от Земята

Какво означава слабият долар за САЩ и Европа?

Какво означава слабият долар за САЩ и Европа?

Свят Преди 1 час

Доларът е все по-слаб, макар и Тръмп да твърди, че бил в "отлично състояние"

„Грами“ 2026: Bad Bunny, Кендрик Ламар и Били Айлиш сред големите победители

„Грами“ 2026: Bad Bunny, Кендрик Ламар и Били Айлиш сред големите победители

Любопитно Преди 2 часа

Bad Bunny си тръгна с общо три награди – важен момент за латино музиката, която дълги години оставаше в периферията на англоезичната музикална индустрия

Норвежката принцеса Мете-Марит

Епстийн и принцесата – нов скандал разтърсва Норвегия

Свят Преди 2 часа

Последният пакет от документи по делото „Епстийн“, публикуван в петък от Министерството на правосъдието на САЩ, изглежда съдържа близо 1000 споменавания на престолонаследницата Мете-Марит