Т урбулентните години на оцеляване и възкръсване отминаха. Мнозина предричаха тежки времена под шапката на Stellantis, но това е бронираният щит за германската марка, която не бе потопена дори след многобройните опити на General Motors. Днес за автомобилния бранш обединението прави силата, затова аз съм твърдо убеден, че немско-френските корени на Opel и Grandland могат да устоят на бурята електрификация, която вече бушува на континента и в света.
Opel се обрече на вечна вярност на тока, но до края на десетилетието преходът към изцяло електрически автомобили ще бъде изнесен от автомобили като този, който отново върна едно позабравено трибуквено обозначение в гамата на марката, което постави основите на нов суббранд.
Клиентите на марката не трябваше да чакат дълго, за да видят отново трибуквена добавка след името на модел на Opel, след като с изтеглянето на Insignia от порфолиото изчезнаха и емблемите GSi и OPC.
При Commodore и Monza това съкращения идваше от Grand Sport Einspritzung (от англ.: Grand Sport Injection). Но при Grandland добавката GSe идва от Grand Sport Electric. Логично е да го видим именно върху Grandland, който бе първият сериен автомобил на Opel, който комбинира двигател с вътрешно горене и електрически мотор през 2019 г. Днес Opel има и друг плъг-ин Grandland, но разликите с него са съществени.
Започвам с очевидните, тези в дизайна на модела. Характерните за този вид автомобили черти създават доста убедително излъчване. Най-привлекателен за мен е автомобилът отстрани, като за това допринася обратната С-колона и рязко спускащата се назад линия на покрива. Тя е акцентирана чрез хромирана лайстна, започваща от предната колона, минаваща над страничните стъкла и завършваща в задния ръб на покрива. Тя се дублира от блестящите релси на покрива, като тези два детайла се съчетават успешно със страничния ръб през вратите, за да се получи изключително спортен и същевременно елегантен профил. Двуцветни и силно изпъкващи са и 19-цоловите джанти Monza.
Фирменото лице Opel Vizor е силно устойчиво на времето, а тук е подсилено със спортна броня с гланцирани черни вложки. Нова е и задната броя, както и дифузьорът.
Не мога да не отбележа и матричните фарове IntelliLux LED Pixel. Има конкуренти с матрични фарове, но при никой от тях технологията не е толкова развита. В този случай говорим за 168 светодиода (по 84 на фар, разпределени в три реда, всеки с конкретно предназначение). В режим къси светлини, един ред пиксели от матрицата се грижи за постоянната адаптация и насочването на светлинния поток в кривата на завоя. Средният ред пиксели на свой ред осъществява мигновеното и извънредно прецизно изключване на светлинния поток в отделни сектори с цел предотвратяване заслепяването водачите на насрещно движещите се автомобили. На границата между осветената зона и тъмнината, третият ред прецизно настроени и динамично адаптиращи се пиксели се грижи за осигуряването на оптималния обхват на светлините.
Благодарение на системата видимостта се подобрява значително, а безопасността на пътниците, водача и останалите участници в пътното движение нараства неимоверно. Интелигентната система адаптира светлинния лъч непрестанно, с реакция от милисекунди, според обстановката.
Ако стандартният плъг-ин хибрид на Grandland е с 225 к.с. и предно, тук картинката е на следващо ниво. Отново имаме 1,6-литров турбо бензинов мотор със 180 к.с., който работи с два електромотора на предната и задната ос. Така сумарната системна мощност достига 300 к.с. и 520 Нм въртящ момент, най-високата мощност сред конкурентите в сегмента. Тя осигурява ускорение до 100 км/ч за 6,1 секунди, отново най-добър параметър в сегмента.
Но най-важното: имаме задвижване на четирите колела при поискване, т.е. при активиране на режим 4WD или при кикдаун.
В цялата картинка трябва да включим и литиево-йонната батерия с капацитет 14,6 kWh (13,2 използваем капацитет). Стандартно моделът идва с 3,7-киловатово бордово зарядно и mode 2 заряден кабел. С тях на обикновен домашен ел. контакт батерията се зарежда за 7,30 ч. Опционалното 7,4-киловатово бордно зарядно струва 1125 лв. На Wall Box с 11 kW мощност батерията се пълни за 3,35 ч. Ако домашната стенна станция е с 22-киловатова мощност, зареждането отнема 1:40 ч.
Целия материал може да прочетете на автомобилния сайт CarMarket.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!