„Опел“ прави фарове, които следват погледа
Източник: Thinkstock/Guliver

Mакар сега да звучи като фантастика, в скоро време светлините на автомобилите ще могат да се управляват от погледа на водача. Именно такава разработка представи „Опел“. 

Немската компания, която в последно време показва повече от интересни решения в автомобилното осветление, съобщи, че работата по новаторската система продължава вече две години. Когато се появи на бял свят,

това ще бъде третото поколение адаптивни автомобилни светлини на „Опел“,

след сега актуалната биксенонова система AFL+ светлините с матрична LED система, които скоро ще влязат в серийно производство.

Основната цел на проекта е била създаването на опростена система, пригодна за използване в сериен автомобил. За разлика от специализираните решения за проследяване на погледа с висока точност, които налагат използване на пет до десет отделни камери, първоначално в проекта се използва само една, най-проста уебкамера. Тя

следи няколко основни области по лицето на водача като носа и очите, за да регистрира движението,

а оттам и посоката на погледа на човека зад волана. След това трансформира информацията в електронно предавани команди към електрическите изпълнителни модули, променящи насочването на осветителните тела в предните светлини. 

Макар така специалистите са успели да постигнат доста точно водене на светлините с поглед, изчисляването на данните било твърде бавно, а честотата на записа на уебкамерата – твърде ниска. 

Промяната дошла с оптимизацията на работните параметри на камерата и адаптирането на програмния алгоритъм за следене на движението на очите. Сега камерата е придружена от периферни инфрачервени сензори и централни фотодиоди, които в комбинация позволяват сканиране на очите на водача с честота над 50 пъти в секунда в условия на ниска осветеност и тъмнина. 

В същото време, много по-бързата обработка и трансфер на данните дава възможност за практически мигновена реакция на изпълнителните модули, които се грижат за вертикалното и хоризонтално насочване на предните светлини. 

Oстанал само един проблем, свързан с прекалено бързата реакция на фаровете. В реалния живот

окото на водача напълно естествено и несъзнателно прескача от една точка на фокусиране към друга.

Ако на предните светлини им се позволи да следват прецизно тези движения, светлинните лъчи пред автомобила биха подскачали произволно наоколо – а това е недопустимо както от гледна точка на водача, така и за другите участници в движението. 

„За да преодолеем този проблем, ние успяхме да разработим усъвършенстван алгоритъм за изчакване и отлагане на реакцията, гарантиращ достатъчно плавно движение при смяната на посоката на светлинния сноп пред автомобила,“ обяснява Шнайдер. “

Системата на „Опел“ не се нуждае от калибрация на сензора за проследяване на движението на очите за всеки отделен водач и

работи с всеки, който седне зад волана независимо от неговия ръст.

Дори когато водачът отклони за момент погледа си от пътната обстановка отпред, лъчите на предните светлини винаги остават да следват посоката на движението. Това на свой ред е постигнато чрез програмиране на късите светлини по начин, който да осигури необходимата минимална степен на осветяване на платното пред автомобила.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Путин приветства Вучич на гала вечеря в Кремъл

Путин приветства Вучич на гала вечеря в Кремъл

Свят Преди 5 часа

Днес Европейският парламент критикува връзките на Сърбия с Русия

Републиканци в САЩ: Новият папа е наш

Републиканци в САЩ: Новият папа е наш

Свят Преди 6 часа

Изглежда обаче Робърт Превост от години критикува Тръмп

Големият германски бизнес призна вината си за Хитлер

Големият германски бизнес призна вината си за Хитлер

Свят Преди 8 часа

Изявлението беше подписано от ръководителите на 49 големи германски компании

<p>Киселова поздрави новия папа</p>

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова поздрави папа Лъв Четиринадесети

България Преди 8 часа

В поздравителен адрес до папа Лъв Четиринадесети председателят на парламента изразява своята увереност, че в дейността му като духовен водач на най-голямата християнска общност в света винаги ще среща искрената приятелска подкрепа от българския народ

Експлозии на летище Джаму в контролирания от Индия Кашмир

Експлозии на летище Джаму в контролирания от Индия Кашмир

Свят Преди 10 часа

Това е ключов град в контролираната от Индия част от оспорваната територия

<p>Избраха новия папа Лъв XIV</p>

Избраха новия папа - бял дим над Ватикана: Habemus Papam!

Свят Преди 10 часа

Конклавът се произнесе - новият духовен водач на над милиард католици е избран

Тръмп обяви търговската сделка за милиарди с Обединеното кралство

Тръмп обяви търговската сделка за милиарди с Обединеното кралство

Свят Преди 10 часа

Стармър: Това е наистина фантастичен, исторически ден

Протест блокира важно кръстовище в София

Протест блокира важно кръстовище в София

България Преди 11 часа

Протестиращите казват, че държавата не е положила достатъчно усилия да ги подпомогне с жилища

<p>Излезе експертиза за убийството на Магдалена в Хасково</p>

Излезе съдебномедицинска експертиза за убийството на Магдалена в Хасково

България Преди 13 часа

Съдебният лекар е депозирал заключение, което потвърждава датата на настъпване на смъртта на момичето

Крал Чарлз, кралица Камила, принц Уилям и принцеса Кейт в Уестминстърското абатство

Кралското семейство почете жертвите от Втората световна война

Любопитно Преди 13 часа

Крал Чарлз III и кралица Камила поведоха кралското семейство в Лондон

Къде е Мелания Тръмп? Липсата на първата дама на САЩ поражда спекулации

Къде е Мелания Тръмп? Липсата на първата дама на САЩ поражда спекулации

Любопитно Преди 13 часа

Вече е 2025 г., а Доналд Тръмп се завърна драматично в Белия дом, и ето ни отново - говорим не за това, което Мелания прави, а за това, което не прави

Германия осъди историческите лъжи на Русия

Германия осъди историческите лъжи на Русия

Свят Преди 13 часа

Германският президент също така похвали Червена армия

Украинският парламент ратифицира сделката със САЩ

Украинският парламент ратифицира сделката със САЩ

Свят Преди 14 часа

Киев се надява тази сделка да проправи пътя за бъдеща военна подкрепа от Вашингтон

Канадският кошмар с F-35

Канадският кошмар с F-35

Свят Преди 14 часа

На фона на обтегнати отношения със САЩ, Отава преосмисля сделката за милиарди за F-35

Здравето не е игра! Колко опасни за живота са 2 минути без кислород?

Здравето не е игра! Колко опасни за живота са 2 минути без кислород?

България Преди 14 часа

Дете пострада след ново предизвикателство в TikTok