М инаха 12 години от първото ми запознанство с Kia cee’d (новият модел е премахнал безумния апостроф от името си) – ключове за служебна такава. Беше брутално оползотворена от мнозина, но за мен си остана еталон за семеен хечбек – без съмнение най-просторният в сегмент С към онзи момент. Дотолкова се влюбих в този автомобил, че няколко години по-късно си купих личен Hyundai i30, като разликата между двата се крие само в емблемата.
Това ме кара да призная, че имам своите пристрастия към Cee’d, макар на мнозина да им е трудно да повярват, че човек може да има пристрастия към корейски автомобил. Последното словосъчетание се произнася с насмешка от някои „специалисти“, но смея да твърдя, че имам достатъчно познания по темата, за да неутрализирам всеки един техен довод против. И тук ще кажа, че няма как Нончев от „Авто банда“ да прави сравнение между Cee’d и Logan MCV.
За 8 години на моя i30 са сменени единствено маншони и биелетки, което (с труда) ми излезе 140 лв. Вярно, на първото поколение Hyundai i30 (а това е второ поколение KIA Cee’d), но разликата в очакването не е значителна. Да, по-твърдата возия от първото поколение в този модел е заменена от значително по-комфортно настроено окачване, но като цяло конфигурацията не е коренно променена. Тук трябва да се каже, че KIA дава 7 години гаранция на новите си модели (150 000 км на двигателя).
„Нов внос”: Dacia Logan MCV (видео)
„Нов внос: Opel Zafira В (видео)
„Нов внос”: Toyota Corolla Verso (видео)
Дизайнът няма да коментирам. Бих казал само, че този модел изглежда изключително добре. Ще кажа нещо за интериора, тъй като съм карал и трите поколения на Ceed и имам преки впечатления. Сравнен с оригинала, вторият Cee’d предлага отлична сглобка и меко на пипане арматурно табло. Благодарение на увеличените габарити мястото за краката на водача и пасажера, както и това за задните пътници е увеличено осезаемо. Предните седалки са ергономични и радват с добре изразена странична опора. Задните не са толкова удобни, но пък предлагат достатъчно място за трима възрастни.
Моторната гама на второто поколение на модела е ограничен до 1,4- и 1.6-литрови бензинови и дизелови мотори. Основно внимание заслужават по-мощните 1,6-литрови агрегати (по 130 к.с. са и бензинът, и дизелът), които предлагат най-добро съотношение между икономичност, динамика и цена. Бензиновият мотор 1,6 GDI е икономичен и работи добре с трансмисията с два съединителя.
Смятам, че дори в България узряхме, че немското има алтернатива, и тя не е френска. Отдавна никой не говори за копирането, а за това основна заслуга има Петер Шрайер, който, в ролята си първо на главен дизайнер (а сега на баш шеф), стартира пълното преобразяване на марката.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
Audi Q8 е като катедрала на колела (тест драйв)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!