На фарове постоянно - от днес задължително
Източник: Георги Даскалов, БГНЕС

Днес влизат в сила последните изменения и допълненията на Закона за движение по пътищата.

Най-коментираната промяна бе задължението всички шофьори да карат постоянно на фарове денем, а не както беше досега - от началото на ноември до началото март.

Тя вече е факт, а глобата за неспазването й е 50 лв.

Втората важна промяна се отнася до велосипедистите. Те са задължени да карат със светлоотразителна жилетка извън града, както и през нощта и при намалена видимост.

Колоездачите трябва да се движат възможно най-близо до дясната граница на платното за движение.

Заедно с тези промени обаче има и доста изменения в санкциите, които ще се налагат на недисциплинираните водачи.

Глобата за шофиране в нетрезво състояние с концентрация на алкохола в кръвта между 0,5 и 1,2 промила вече е от 500 до 1000 лв., заедно с отнемане на свидетелството за управление от половин до една година.

Досега санкцията беше от 300 до 600 лв. и отнемане на книжката от 2 до 12 месеца.

При концентрация на алкохол над 1,2 промила наказанията не са административни, а по Наказателния кодекс.

Водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта, се наказва с лишаване от правото да управлява моторно превозно средство за две години и глоба от 2000 лв. (вместо досегашните от 500 до 1000 лв.)

100 лв. става глобата за преминаване на червен светофар или ако шофьор не осигури предимство на пешеходна пътека. При повторно нарушение глобата е 200 лв., заедно с отнемане на книжката за 1 месец.

50 лв. пък е глобата за пешеходец, който преминава през огражденията от парапети или вериги или не спазва сигналите на светофарите и знаците на регулировчика.

За останалите нарушения на правилата на движение, които пешеходец може да извърши, глобата скача от 10 на 20 лв.

Глобата за таксиметров шофьор, който кара без (или с изтекло) удостоверение за психологическа годност е 500 лв. При повторно нарушение от същия вид санкцията скача двойно.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Свят Преди 1 час

Песков също така каза, че Кремъл все още не е бил информиран за резултатите от последните преговори

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

Свят Преди 4 часа

Съгласно ревизираните планове производителите на автомобили ще трябва да постигнат намаление на емисиите с 90 на сто

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Свят Преди 5 часа

Според него причината за отстраняването му е, че е говорил открито и публично

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Свят Преди 6 часа

Росен Желязков заяви подкрепа за Пътната карта за европейска отбранителна готовност 2030 г.

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Свят Преди 7 часа

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Любопитно Преди 7 часа

На 56 години Дженифър Анистън разкрива, че тайната на стегнатото ѝ тяло и младежкия ѝ вид са редовните силови тренировки, тъй като мускулите дават енергия, увереност, по-добро здраве и по-дълъг живот

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Любопитно Преди 7 часа

Дилън Броснан, най-големият син на Пиърс Броснан, уверено излиза от сянката на известния си баща, утвърждавайки се като модел с характерен ретро стил, музикант и актьор с участия в киното и телевизията, докато редовно привлича внимание и с публичните си появи редом до холивудската звезда

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Свят Преди 7 часа

Самотна майка създаде кампания за дарения за нова чанта и телефон, след като изгуби своите по време на стрелбата на плажа Бонди

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

България Преди 7 часа

Според Таков, решението днес минава през диалог с държавата

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Свят Преди 7 часа

Откакто пристигна в испанската столица Килиан Мбапе има 70 гола в 81 мача

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

България Преди 8 часа

Сред задържаните е и оперативният полицай Юлиян Бързашки, както и разследващата служителка на МВР Луковит Милена Ботева

Русия забрани „Дойче веле”

Русия забрани „Дойче веле”

Свят Преди 8 часа

Телевизионният оператор вече беше обявен за „чуждестранен агент“

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

България Преди 8 часа

СГП, МВР и ДАНС удариха организирана престъпна група за изпиране на пари от трафик на наркотици

<p>ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Тръмп</p>

ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Доналд Тръмп

Свят Преди 8 часа

Медията се извини на Тръмп през ноември, но отхвърли исканията му за обезщетение и не се съгласи, че има „основание за иск за клевета“.