Логистичен електрически транспорт в България е възможен
Volkswagen e-Crafter   
Източник: Vesti.bg

Б ъдещето на автомобила е електрическо. Това твърдение вече малцина биха се опитали да оспорят, но това бъдеще все още изглежда доста далечно за България. Ние тепърва ще слагаме еко стикери на колите си, а самите те предизвикаха силни брожения. Да не говорим, че няма нормативна база, която да подпомогне по-бързото навлизане на електрическата мобилност и у нас. Надеждите в това отношение са насочени към новото правителство. Остава да видим дали то ще предприеме нужните мерки и данъчни промени, за да приближи електрическия автомобил повече към България.

Източник: Vesti.bg

Но дори и в толкова неблагоприятна среда, има компании в България, които мислят прогресивно. Такъв пример е нова логистичка компания, която прави контакт с родния представител на Volkswagen у нас, за да закупи лекотоварния Crafter, можещ да превозва до един тон товар. Но най-интересното е, че за превоза на този товар се залага не на дизелов, а на електрическия Crafter, който струва двойно повече (130 000 лв. с ДДС) от аналогичен по мощност дизелов дериват. Още по-интересното е, че след доставката на първите осем броя e-Crafter, компанията е поръчала на Volkswagen още 20 броя от електрическия ван. Тези автомобили ще „въртят” предимно в София, като няма да отделят никакви вредни емисии във въздуха.

Тестваме най-модерния офис на колела: VW Multivan T7

Както може да се очаква за толкова голям лекотоварен автомобил, батерията му трябва да е със сериозен капацитет. Но не, точно обратното. За захранване на електромотора с мощност 136 к.с. и 290 Нм се използва литиево-йонна батерия с капацитет 35,8 kWh. Тя е вградена в пода, като по този начин пълният товарен обем от 10,7 куб. м е непокътнат.

В градска среда и товар 1 тон батерията осигурява пробег от около 160 км. На пръв поглед това изглежда малко, но „домашното” е написано предварително. e-Crafter е направен след анализ на 210 000 шофьорски профила от над 1500 клиенти. Той показва, че повечето водачи изминават между 70 и 100 км дневно с множество спирания между тях.

Малката батерия означава, че времето за зареждането й е много бързо. На CCS зарядна станция с 40 kW (DC) батерията се „пълни” на 80% за 45 минути. От стенна зарядна станция (AC) зареждането трае около 5,20 ч. Интересното е, че "Порше Холдинг" има собствено решение за зареждане, което се нарича Moon. Компанията предлага пълна гама от зарядни станции.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Toyota шокира света: показа 15 електрически концепции

Mercedes първи пуска ниво 3 на автономност

Втори китайски производител стъпва официално у нас

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Свят Преди 8 часа

Урсула фон дер Лайен съобщи, че ще предложи стъпки, свързани със завършването на единния пазар

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Свят Преди 9 часа

Румънският президент потвърди на 6 февруари, че е получил покана

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

България Преди 10 часа

От "Продължаваме промяната-Демократична България" днес поискаха оставката на Денев

Сепаратисти от Албърта искат да разцепят Канада

Сепаратисти от Албърта искат да разцепят Канада

Свят Преди 11 часа

Подкупват Тръмп с нов нефтопровод

Росен Желязков за случая "Петрохан": В момента нямаме право политически да налагаме внушения

Росен Желязков за случая "Петрохан": В момента нямаме право политически да налагаме внушения

България Преди 12 часа

Премиерът в оставка призова да се спазва презумпцията за невинност

Адвокатът на Гюров: Той няма да се върне в БНБ след като изпълни мандата

Адвокатът на Гюров: Той няма да се върне в БНБ след като изпълни мандата

България Преди 13 часа

Христев: След няколко месеца трябва да имаме и окончателно решение на Съда на Европейския съюз

<p>Мъж живял цял живот с троен полов орган</p>

79-годишен мъж живял цял живот с тройна анатомична аномалия, без дори да подозира

Свят Преди 13 часа

Поради местните разпоредби не се знае много за медицинската история на мъжа преди смъртта му и предоставянето на тялото му на изследователите, извън установеното по време на прегледа в Медицинския факултет

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

България Преди 13 часа

На установените седем адреса на лекарски кабинети в София са извършени процесуално-следствени действия

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Преди 13 часа

Срещу Ягланд се води разследване

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

България Преди 14 часа

Проверките са след трагедията в дискотека „Пулс“ в Кочани, в която загинаха 63 души, а над 200 бяха ранени

Обиск в Европейската комисия заради сделка с имоти за 900 млн. евро

Обиск в Европейската комисия заради сделка с имоти за 900 млн. евро

Свят Преди 14 часа

ЕК е „наясно с текущо разследване“ относно продажбата на 23 сгради

<p>Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.</p>

Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.: Бивш ученик с разказ за пропуснатите сигнали преди трагедията край Петрохан

България Преди 14 часа

В обширен аудио разговор пред разследващия екип на bird.bg — Мария Черешева, Атанас Чобанов, Димитър Стоянов и Александър Леви — Валери разкрива шокиращи подробности за „разпити с бира“, течове на информация към Ивайло Калушев и пълното бездействие на полицията спрямо сигналите за сексуално и финансово робство.

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Любопитно Преди 14 часа

По време на самото състезание 30-годишната Джонсън закачи десния си ски-стълб във вратата малко след излизането си от улея за набиране на скорост на трасето, загуби равновесие и падна