Композитните материални от въглеродни нишки се използват в космическата програма Space Shuttle – лек и термоустойчив композит, използван в носа и крилата за защита от високите температури, генерирани при влизането на совалката в земната атмосфера. Преди години това производство е изключително сложно, което прави карбоновия композит изключително скъп, но към днешна дата карбонът изобилства в редица спортни и луксозни автомобили. От карбон се произвеждат различни аеродинамична елементи, цели външни панели, седалки, облицовки в интериора и др.
GPS
Системата за глобално позициониране е лансирана през 70-те години. Предназначението й е за военни цели, но днес всеки човек със смартфон в ръка ползва GPS.
Слънчеви панели
В началото се използват като източник на енергия за космическите спътници, но след това се разпространяват в други сфери на икономиката. В автомобилната индустрия се монтират на покривите на някои модели, като енергията от тях се използва за захранване на бордовата електроника, най-вече за захранване на климатичната система.
Горивни клетки
Първоначалното им предназначение е на енергиен източник за космоса. От години има серийни автомобили на водород, а Toyota Mirai е най-яркият пример докъде е стигнала тази технология. Hyundai и Kia също не са я отписали. Проблемът е, че е доста скъпа, а и водородът, за да има смисъл от използването му, трябва да е „зелен”, а не да се добива от изкопаеми горива.
За другите технологии може да прочетете на новия автомобилен сайт CarMarket.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!