Топ 10 на най-най-най автомобилите в света
Източник: netinfo
2

Най-бързият като абсолютна стойност автомобил в света

Най-бързият като абсолютна стойност (до опита на SSC Bloodhound) е Thrust SSC и пилотът му – британецът Анди Грийн. На 15 октомври 1997 г. дуетът успя да постигне скорост от 1223,657 км/ч в пустинята „Блек рок”, Невада. Тази скорост е най-високата, развивана на Земята. Тя е записана в Книгата на рекордите Гинес, но там правилата гласят, че рекордът се изчислява като средно аритметичната стойност от пробезите в двете посоки, а това ще рече, че в едната посока Анди Грийн е бил още по-бърз, но правилата са си правила. И тези 1223 км/ч не са никак малко.

Проблемът е, че SSC Thrust е всичко друго, но не и автомобил. Критиците отбелязват, че в конструкцията на ракетообразното творение няма механична връзка между мотора и колелата.

Най-бързият електромобил в света

В преследването на скоростни рекорди до скоро електромобилите бяха на заден план. Но дали всички са запознати с факта, че първият автомобил в света, преминал границата от 100 км/ч, е бил електромобил? Това се случва на 29 април 1899 г., когато белгиецът Камил Женатци ускорява La Jamais Contante (в превод от френски – „Вечно недоволна”) до 105,876 км/ч.

До скоро за званието „Най-бърз електромобил” претендираше Buckeye Bullet 2.5, разработен от Venturi Automobiles, съвместно с Университета на Охайо. През 2010 г. електомобилът достига скорост от 494 км/ч, но през 2016 г. Buckeye Bullet 3.0 успя да запише 549,171 км/ч, с което стана „Най-бързият електромобил” според Книгата на рекордите Гинес. Неговата мощност е 3000 к.с., а въртящият момент е 2800 Нм. Акумулаторният модул е изграден от 2000 литиево-железофосфатни клетки.

Най-бързият сериен автомобил в света

В тази категория призът се държи от Bugatti Veyron 16.4 Super Sport (докато не бъде тестват Chiron, който обещава максимални 460 км/ч, и Regera), срещу чието име са записани 431,072 км/ч. През 2013 г. бе отключен ограничителят на скоростта на Veyron (на 415 км/ч), за да бъде постигната максимална скорост. Този ограничител обаче се подлага на нападки. Най-напорист се явява Hennessey Venom GT, който подобри рекорда до 435,31 км/ч на 14 февруари 2014 г. Проблемът е, че машината не е серийна, тъй като от Venom GT са произведени само 15 бройки. За сериен автомобил се счита този, който е произведен в тираж от минимум 25 бройки.

Най-скъпият сериен автомобил в света

Тук призът отново се държи от Bugatti, но този път от Chiron, чиято стартова цена е заложена на 2,4 млн. евро. Макар марката Bugatti да се смята за френска (заводът се намира в Молсхайм), неин собственик е концернът Volkswagen Group. Това ще рече, че най-скъпият сериен автомобил в света се продава от „народната” марка.

Bugatti Type-57 SC Atlantic 1934
Bugatti Type-57 SC Atlantic 1934

Най-скъпият колекционерски автомобил в света

Със сигурност най-скъпият автомобил, продаван на търг (Bonhams, The Quail, 2014), е 1962 Ferrari 250 GTO Berlinetta. Цената му стига $38 115 000. От модела са произведени 39 бройки.

Ключовата дума в първото изречение е „търг”. За най-скъп колекционерски автомобил доскоро се смяташе 1936 Bugatti Type-57 SC Atlantic, който е продаден на калифорнийския Mullin Automotive Museum за сума между $30 и $40 млн. през 2010 г. Но призът „Най-скъп” се държи от друго Ferrari: Ferrari 250 GTO, което през 2013 г. е продадено за 32 млн. британски лири. Сделката се извършва между двама колекционери, а не е на обществен търг. Към датата на публикуване и фиксинга, цената на този автомобил е $39 254 400.

Най-евтиният автомобил в света

Това далеч не е престижно, но пък е любопитно. Призът се държи от Bajaj Qute. Цената на 4-вратата машина, която се задвижва от… 1-цилиндров мотор с мощност 13 к.с., е $2000. Максималната му скорост е 60 км/ч. По-интересното е, че машината, в която може да седнат четирима, тежи само 400 кг, тъй като от метал са произведени единствено най-важните конструктивни елементи. На конвейра моделът се произвежда за 25 минути.

Най-малкият автомобил в света

Званието принадлежи на Peel P50, с който Джеръми Кларксън обикаляше офисите на ВВС преди години. Моделът се произвежда от 1963 до 1964 г. Триколесното творение е дълго 1,34 м, широко е 0,99 м и е високо 1,2 м. В него може да се вози един човек, който може да си позволи да вземе със себе си един… портфейл. Задвижването му се осигурява от 49-кубиков мотоциклетен мотор с мощност 4,2 к.с. Трансмисията е 3-степенна без задна предавка. Маневрирането на заден ход става с помощта на дръжка, с която 59-килограмовото автомобилче се обръща в нужната посока.

Най-големият камион в света

Най-големият автомобил в света е самосвалът БелАЗ-75710. Този гигант е дълъг 20,6 метра, широк е 9,87 м и е висок 8,2 м. Междуосието на исполина е 8,0 метра, а радиусът му на завой е цели 19,8 м. Максималната му скорост е ограничена на 60 км/ч. Задвижването се осигурява от дизел-електрически задвижващ тракт. Два са дизеловите агрегата MTU DD 16V4000, чиято мощност е 2330 к.с. всеки. Разходът на гориво е 300 л/ч. Най-голямата в света гума Bridgestone Titan поема върху себе си 101,6 т товар. Кариерният самосвал е разчетен за превоз на 450 тона, но през 2014 г. той влиза в Книгата на рекордите Гинес, превозвайки по тестови полигон товар с тегло 503,5 тона.

Най-икономичният автомобил в света

Разход от под 1 литър на 100 км? Има такъв и той е хибрид. Нарича се Volkswagen XL1. Двуместният модел е създаден изцяло под въздействието на аеродинамиката. Двамата пътници седят по диагонал един на друг, за да се съхранят аеродинамичните параметри на модела. Задвижването се осигурява от 2-цилиндров дизелов двигател и електромотор. Теглото му е сведено до минимум, за да може да слезе под психологическата граница от 1 л/100 км. В техническите му параметри е записано 0,9 л/100 км.

Най-сигурният автомобил в света

Според Euro NCAP най-сигурният автомобил в серийно производство е Volvo XC90. Ясно е, че има бал от 5 звезди за безопасност. По-важни са оценките му в отделните критерии. За защита на пътника и пасажерите получава 37 точки (97% защита), подобрявайки предишния рекорд на Mercedes-Benz GLA (36 т, 96%). На висота е електрониката, отговаряща за системите за безопасност – 13 точки (100%), 43 точки (87%) са присъдени за защита на децата и 25,9 точки (72%) за защита на пешеходците.

Четете още:

Google класира най-търсените автомобилни марки в САЩ

Продават стар S-Class Pullman Guard, служил на Владимир Путин

Euro NCAP обяви кои са най-безопасните автомобили през 2016 г.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Щастлива вест: Ивет Лалова роди момченце

Щастлива вест: Ивет Лалова роди момченце

Любопитно Преди 2 часа

Това съобщи самата тя в профила си във Фейсбук

Шеф Виктор Ангелов напусна Hell's Kitchen

Шеф Виктор Ангелов напусна Hell's Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Той сам свали куртката си след грандиозен провал на Сините и Червените

Регистрацията за изборите приключи

Регистрацията за изборите приключи

България Преди 5 часа

Общо 23 партии и 11 коалиции са подали в ЦИК заявление за регистрация

ЕК дава 1,5 млрд. евро финансова помощ на Украйна

ЕК дава 1,5 млрд. евро финансова помощ на Украйна

Свят Преди 5 часа

Първият транш от 4,5 млрд. евро беше предоставен на Украйна на 20 март

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

България Преди 6 часа

Консолидираните приходи на Групата за 2023 г. нарастват със 7% на годишна база, достигайки до 2 791 млн. евро

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори  демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

Технологии Преди 6 часа

Това приложение на технологията ще допринесе значително в областта на транспорта на бързооборотни малотрайни стоки и храни

ЕП прие първите по рода си правила срещу насилието над жени

ЕП прие първите по рода си правила срещу насилието над жени

Свят Преди 7 часа

Новите правила имат за цел да предотвратят насилието, основано на пола, и да защитят жертвите

Хаити

Ситуацията в Хаити е "катастрофална“ и става все по-лоша е влошава

Свят Преди 7 часа

Три милиона деца в островната страна се нуждаят от хуманитарна помощ, но така и не могат да я получат

Димитър Стоянов: Да вляза и да го ритам, докато шава, или да туширам конфликта

Димитър Стоянов: Да вляза и да го ритам, докато шава, или да туширам конфликта

България Преди 8 часа

Димитър Стоянов: Аз не разбрах, че е служител на НАП

Асен Василев: Не познавам Марин и Стефан Димитрови

Асен Василев: Не познавам Марин и Стефан Димитрови

България Преди 8 часа

Василев: Тази изфабрикувана информация нека си я проверят всички разследващи органи

о

30% ръст на туристите у нас за зимния сезон

България Преди 8 часа

По данни на НСИ общият брой регистрации на туристи у нас е над 1,8 млн.

Румен Спецов: Истинските журналисти не се разхождат с пистолети в джоба

Румен Спецов: Истинските журналисти не се разхождат с пистолети в джоба

България Преди 8 часа

Румен Спецов: Не се интересувам кой и защо изкривява фактите

Снимката е илюстративна

"Потъвах и само още няколко минути щяха да ме провалят": Невероятното спасяване на Чарлз Лайтълър от "Титаник"

Любопитно Преди 8 часа

Вдъхновяващата история на Чарлз Хърбърт Лайтълър четете в следващите редове

Европейски парламент

Европейският съюз с нови правила за повторна употреба и рециклиране на опаковките

Свят Преди 8 часа

Основната цел на регламента е противодействие на постоянното увеличаване на отпадъците

<p>&quot;Фито е уникален&quot;: Къде е наркобаронът, заснел музикален клип в затвора</p>

След 2 бягства от затвора: Къде е Фито, известният еквадорски наркобарон сега

Свят Преди 9 часа

Историята на известният еквадорски наркобарон четете в следващите редове