К итай си е отделен свят: културно, политически и икономически. Това е страна, която е много по-различна от всичко, което ни е познато. Със същата сила това важи и за автомобилния свят, в който най-големият автомобилен пазар обхваща много марки и безброй модели, които доскоро се продаваха само там.
Но това се промени рязко, причинявайки кошмари за абсолютно всички европейски производители. Именно китайската инвазия вкара добре познатите ни марки в сериозна проблеми, дори кризи, но за това са си виновни самите те. А от всички китайски марки, най-разпознаваема у нас е Great Wall.
Причината е, че компанията присъства повече от десетилетие на родния пазар. Но за това десетилетие скокът, който направиха продуктите й, не може да се сравни с нищо друго. Лично аз имам опит с пикапа Steed и с компактния Volex. Сега, стоейки до Wey 05, откровено мога да кажа, че единствената прилика с далечните роднини, е обобщаващото неименовие „автомобил“.
Няма абсолютно нищо общо между тази кола до мен и споменатите два модела от близкото минало на Great Wall в България. Нещо повече, Wey 05 e може би най-луксозният китайски модел, който се продава на родния пазар.
Две са важните неща, когато погледнеш Wey 05 отпред. Първо, този автомобил не прилича на китайско творение, за мен това е чисто европейски дизайн. Да, решетката е огромно, но пък хромът е в изобилие, нещо, което т. нар. наследствени производители на Стария континент вече не предлагат.

И второ, с тези форми и този блясък Wey 05 подсказва, че пред вас стои един луксозен продукт, а не нещо, което се свързва със словосъчетанието „китайски автомобил“.
Иначе формата на фирмената емблема се открива в бронята, както и в светлинния подпис отпред и отзад с тези вертикални светлинни елементи. Между другото фаровете, ако решите да доплатите допълнително за тях, може да са лазерни.

Класически силует и отново хром в профила. С него е опасана цялата линия на страничните стъкла. От същия материал е изработена и лайстната в долната част на вратите. На очи се набиват и джантите с размер е 21 цола. Няма как да подмина и прибиращи се дръжки на вратите, което е поредният щрих към общото луксозно излъчване на автомобила.
В профила си личат и размерите на 05, който се позиционира в D-SUV сегмента с дължина от 4,87 м. Тук по-важният параметър е междуосието от 2910 мм, което за вътрешното пространство означава само едно: има го в изобилие.

Ще маркирам факта, че Wey 05 има две вратички за резервоар, но под едната е позициониран зарядният вход за зареждане най-голямата литиево-йонна батерия в плъг-ин хибрид, предлагана в момента в Европа. Става въпрос батерия с капацитет 39,67 kWh. С такава могат да се похвалят не един или два изцяло електрически модела, а тук ние имаме плъг-ин хибрид. Благодарение на нея, този модел може да измине в изцяло електрически режим до 146 км, което е впечатляващо. Бордното зарядно е 11-киловатово, а тази батерия може да се зарежда и на DC бърза зарядна станция с мощност 50 kW.

Отзад ситуацията леко контрастира на предната част, тъй като дизайнът е много по-сдържан. Първо виждам един стремеж за оформяне на купе силует, към който вече всички се стремят. Иначе, стоповетеса разделени, а не както в много от случаите – свързани със светлинна лента. Вместо нея имаме голям надпис WEY.
По-консервативното дизайнерско решение го одобрявам, защото стремежът за вкарване на все повече светодиоди в дизайна ми прилича като на стремежа за превръщане на интериора в изцяло дигитална среда. Малък, но симпатичен акцент е третата стоп светлина като при спортен автомобил, нещо, което съвсем наскоро видях и в новия Opel Grandland.
Да погледна по-обстойно и техническата част. По нея мога да продължа с факта, че задвижването на Wey 05 се осигурява от 3 агрегата. Първият електромотор е монтиран отпред и захранва предната ос. Той е свързан към ДВГ-то чрез съединител. Мощността му е 163 к.с. Моторът на задната ос със 184 к.с.

Интерес представлява ДВГ-то, което генерира 204 к.с. и 350 Нм. Интерес, тъй като не малко негови конкуренти разчитат на 3-цилиндрови двигатели с до 1,2 литра обем, или пък корейските – на 1,6-литрови ДВГ-та. Докато този е 2,0-литров с четири цилиндъра и турбо.
В този случай по-големият двигател с вътрешно горене гарантира, че дори когато енергията от батерията се изчерпа и той започне да работи като самозареждащ се хибрид, дори и тогава ще имаш достатъчно Power. А Power в този случай наистина има своето значение. Системната мощност на 05 е впечатляваща: 476 к.с. и 847 Нм!
Споменавайки тази цифра, нека ви кажа, че BMW X5 xDrive50e е с 489 к.с. Реaлно това са 13 к.с. повече, но на стартова цена от 188 000 лв, което е 80 000 лв. над стартовата цена на Wey 05.
Porsche Macan Turbo е емоционално уравнение (тест драйв)
Dacia Bigster нахълтва с шут в C-SUV сегмента (тест драйв)
Но за да не ме нахейтите, че правя сравнения с един от еталоните в автомобилостроенето, макар по размери и мощност да са абсолютни конкуренти, ще погледна в друга посока. Например към Renault Rafale PHEV. Моделът е по-малък като размери (4,71 м дължина и 2,73 м междуосие), с 4х4 е, но с 300 к.с. Това не му пречи да започва от 111 000 лв.
Hyundai Santa Fe е идеален конкурент като размери – 4,83 м дължина. Но неговата плъг-ин хибридна система е едва 253 к.с., а стартовата цена е 111 000 лв. Тук Wey 05 излиза с контраоферта, с въпросните 467 к.с., но срещу 110 000 лв. Нещо повече, до края на юни вносителят дава и отстъпка до 8000 лв.

Тук ще вкарам допълнителен контекст на тема цена, продължавайки към интериора, където, както казваше Христо Стоичков преди много време в реклама на един японски бранд: „Мирише на лукс“. Да, не може да го усетите, но в 05 алкантарата е с тонове. Има я дори по облицовката на вратите отпред. Тук виждаме и масивен метален детайл за дръжката, както и мрежестия алуминиев високоговорителит на премиум аудио системата Infinity. Детайли, но те говорят за внимание и лукс, колкото и да ви е странно и колкото много лафове да има на тема китайски автомобили. Но моят съвет е да видите колата живо. Аз също подходих скептично към нея, бях опроверган напълно.
Подобно на повечето си конкуренти от Поднебесната империя, и тук се залага на пълната дигитализация. Имаме 9,2-инчово приборно табло и централен екран с диаметър 14,6 инча. Под него е позициониран 9-инчов екран за климатичната система.

Това, което нямаме, се физически бутони. Да, екраните придават високотехнологична атмосфера, но бутоните се грижат за лесното боравене с различните функции. Тук човек трябва да познава колата си много добре, за да знае кое къде се намира.
Лично мен ме напряга този екран за климатика, защото той е наклонен, при слънчева светлина и с пръстовите отпечатъци върху него, настройването на най-често променяните функции е всичко друго, но не и интуитивно.
За луксозното усещане в интериора се грижи още и панорамният покрив, който е опция при ниво на оборудване Premium и стандарт при Luxury. Аудио системата Infinity с 12 високоговорителя е стандартна за модела. Стандартен е и head-up дисплеят, но при топ нивото Luxury той е с добавена реалност. Срещу 1500 лв. може да се поглезите с предни седалки с 8-точков масаж. Междуосието от 2,9 метра се транслира в щедро вътрешно пространство, и наистина в областта на краката мястото е толкова, че мога да ги опъна.

Първото, с което трябва да започна, когато стане въпрос за пътното поведение, е фактът, че този плъг-ин хибрид може да измине в изцяло електрически режим до 146 км. Това е адски много заради огромната батерия, заради която Wey 05 предлага около 50% по-голям електрически пробег спрямо конкурентите. Т.е. тук наистина имаме най-доброто от двата свята – на електрическата мобилност и ДВГ-то.
Ако аз ползвам този автомобил в моето ежедневие, в което всеки ден изминавам около 33 км до офиса и обратно, то реално почти цяла седмица мога да не го зареждам с ток, макар че в офиса ни имаме зарядни станции. Друго интересно е, че батерията може да се зарежда с максимум 50 kW, което за плъг-ин хибрид и голямо предимство.
Toyota Land Cruiser вече е със статут на класика (видео ревю)
Rafale PHEV е най-мощното Renault с 300 к.с. и 4х4 (тест драйв)
Иначе окачването на модела е McPherson отпред и многоточково отзад. Ако това не е ви е достатъчно, срещу 6400 лева може да получите лазерни фарове и по-важното в случая – адаптивно окачване. Цели 8 са режимите на шофиране, които се избират от централния дисплей. От него се избират и три твърдости на волана, като аз използвам Sport, защото другите са много меки. Адаптивен круиз контрол също е на разположение.

Огромната мощност от 476 „коня“ и 847 Нм се транслира в ускорение до 100 км/ч за 5 секунди с помощта на 9-степенна трансмисия, дело на Great Wall. Доста добър параметър за Wey 05 на фона на тегло от близо 2,4 тона. Между другото, споменатият от мен Х5 в PHEV вариант взима ускорението за 4,8 секунди.
Голямото тегло обаче е причина колата да се усеща инертна в завои и е причина да съм в готовност на педала на спирачките. Реално най-голямата забележка, която имам към Wey 05, е осезаемото накланяне на купето при по-бързо взимане на завои.
Не възнамерявам да се фокусирам върху 3- и 4-буквените съкращения на различните системи за безопасност. Не го правя в другите си ревюта, няма да го направя и сега. Но със сигурност ще спомена факта, че през 2022 г. Wey 05 получи 5 звезди за безопасност от EuroNCAP, като бе обявен за най-добър в класа си тогава.

Това, което не знам, е свързано със сервизирането. Нямам идея как се случва всичко, чака ли се, не се ли чака, но спокойствието идва под формата на 8-годишна гаранция или 160 000 км за батерията. Каросерията е със стандартната гаранция от 5 години и 100 000 км. Оттук насетне може да започнат коментарите за „оригиналните резервни части“, но тази кола има мисия и тя е да се противопостави на стереотипите. Скромното ми мнение е, че го прави повече от успешно.
Технически характеристики
GWM Wey 05
Размери
Дължина, мм: 4870
Широчина, мм: 1960
Височина, мм: 1690
Междуосие, мм: 2910
Маса, кг: около 2365
Задвижване
Тип: редови, турбо
Работен обем, куб. см: 1995
Електромотори: два
Батерия, kWh: 39,67
Системна макс. мощност, к.с.: 476
Системен макс. въртящ момент, Нм: 847
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 255
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 5,0
Среден разход, л/100 км: 0,4
Вредни емисии СО2, г/км: 12
Стартова цена на модела, лв. с ДДС: 109 990
Още ревюта на най-новите модели на българския пазар може да прочетете на CarMarket.bg